საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე აკაკი სეფერთელაძე BUCKSWOOD-ის საზაფხულო სკოლას ეწვია და ”ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების” პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში ჩამოსულ სომეხ მოსწავლეებს შეხვდა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის მოწვევით, 5 აგვისტოს სომხეთის რესპუბლიკიდან თბილისში 20 მოზარდი ჩამოვიდა, ისინი 21 დღეს ქართველ თანატოლებთან ერთად, წყნეთის ენის საზაფხულო ბანაკში გაატარებენ, სადაც გაძლიერებულად შეისწავლიან ინგლისურ ენას და სხვადასხვა სპორტულ თუ კულტურულ-შემეცნებით ღონისძიებაში მიიღებენ მონაწილეობას.
პროგრამის - ”ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები საქართველოში” და ”ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები გაერთიანებულ სამეფოში” ფარგლებში, საქართველოს სხვადასხვა სკოლებიდან წყნეთში 110 წარჩინებული მოსწავლე დასვენებასთან ერთად ინგლისური ენის ცოდნას იღრმავებს, სწორედ მათ შეუერთდებიან სომეხი თანატოლები.
აკაკი სეფერთელაძის განცხადებით, ძალზე მნიშვნელოვანია ანალოგიური ერთობლივი გაცვლითი პროგრამის განხორციელება, იგი მოზარდებს დაეხმარება უცხოელ თანატოლებთან დამეგობრებასა და სხვა ქვეყნების ისტორიისა და კულტურის გაცნობაში.

First Deputy Minister of Education and Science, Akaki Seperteladze visited Buckswood Summer School and met with the Armenian schoolchildren who arrived in Georgia in the framework of English Language Learning Strengthening Program.
20 adults from the Republic of Armenia who were invited by the Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini arrived in Tbilisi on August 5. They will spend 21 days with Georgian peers at Tskneti English Language Summer School. They will pass intensive course of English and participate in different sports and cultural-cognitive activities.
In the scope of the program “English Language Summer School in Georgia and English Language Summer School in the United Kingdom”, 110 excellent schoolchildren of different schools of Georgia are improving their English language knowledge and having a rest. Armenian peers will join them as well.
By the announcement of Akaki Seperteladze, implementing similar joint exchange programs is very important. These programs will help the adults to develop friendly relations and get familiarized with the history and culture of different countries.