ოზურგეთში, ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრში, ლოტბარისა და კომპოზიტორის ანზორ ერქომაიშვილის შემოქმედებისა და ღვაწლის პატივსაცემად, მისი სახელობის მემორიალური დაფა გაიხსნა. მემორიალური დაფა საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა და ანზორ ერქომაიშვილის მეუღლემ ლალი სეთურიძემ გახსნეს. ღონისძიებას საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრი თეა წულუკიანი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი, აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ანზორ ერქომაიშვილს უდიდესი წვლილი მიუძღვის ქართული კულტურის წინაშე. იგი იყო სახელოვანი მუსიკოსი და ლოტბარი, კომპოზიტორი, მსოფლიოს სხვადასხვა არქივში მიმობნეული ქართული სიმღერების ჩანაწერების მომძიებელი და გამომცემელი, ანსამბლების – „რუსთავისა“ და „მართვეს“ დამაარსებელი, არაერთი თაობის აღმზრდელი. მისი ხელმძღვანელობითა და საქველმოქმედო ფონდ ,,ქართუს“ დაფინანსებით გამოიცა ეროვნული კულტურის შესახებ უნიკალური სამეცნიერო ნაშრომი „საქართველო. ისტორია. კულტურა. ეთნოგრაფია“; ანზორ ერქომაიშვილს მიღებული აქვს არაერთი ჯილდო და პრემია, დაჯილდოებულია ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენით.
დიდი ქართველი მოღვაწე ანზორ ერქომაიშვილი მიმდინარე წლის 31 მარტს, 80 წლის ასაკში გარდაიცვალა. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ლოტბარი ქართველ მწერალთა და საზოგადო მოღვაწეთა მთაწმინდის პანთეონში დაკრძალეს.

A memorial plaque to the renowned composer Anzor Erkomaishvili was unveiled at the State Folklore Centre in Ozurgeti in honour of his work and distinctions. The memorial plaque was unveiled by the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili and Anzor Erkomaishvili's wife, Lali Seturidze. The event was attended by the Minister of Culture, Sports and Youth Affairs of Georgia, Tea Tsulukiani, the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli, representatives of the executive and legislative bodies.
Anzor Erkomaishvili made significant contributions to the Georgian culture. He was a famous musician, composer, researcher and publisher of recordings of Georgian songs in various archives around the world, founder of the ensembles "Rustavi" and "Manage", and an educator of many generations. Under his leadership and with the funding of the Cartu Charitable Foundation, a unique scientific paper on national culture “Georgia. History. Culture. Ethnography” was published. Anzor Erkomaishvili has received numerous awards and accolades and has been awarded the Presidential Order of Excellence.
The great Georgian figure Anzor Erkomaishvili died on March 31 of this year, at the age of 80. According to the decision of the Georgian government, Mr. Erkomaishvili was buried in the Mtatsminda Pantheon of Georgian writers and public figures.