საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მონაწილეობა მიიღო გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის (UNESCO) მიერ გამართულ მსოფლიო ონლაინ კონფერენციაში სახელწოდებით: „განათლება მდგრადი განვითარებისთვის“.
კონფერენცია, რომლის მთავარი თემა კლიმატური პირობები და ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნება გახლდათ, UNESCO-ს გენერალურმა დირექტორმა ოდრი აზულაიმ გახსნა და იმ გამოწვევებზე ისაუბრა, რასაც სხვადასხვა ქვეყნის მთავრობა და მოსახლეობა მთელ მსოფლიოში ამ მიმართულებით აწყდება. Covid-19-ის პანდემიამ კი საზოგადოებებში არსებული გამოწვევები კიდევ უფრო მეტად გამოავლინა.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა კლიმატის კრიზისის ფონზე განათლების როლზე გაამახვილა ყურადღება. მან აღნიშნა, რომ ჩვენი ცოდნა კლიმატის კრიზისის შესახებ სამეცნიერო კვლევებს უნდა ემყარებოდეს. განათლების მნიშვნელობის გააზრებას მდგრადი განვითარების მძლავრ ბერკეტად Covid-19-ის პანდემიამაც შეუწყო ხელი, რომელიც გასცდა ჯანმრთელობის კრიზისის საზღვრებს და უფრო გლობალური ხასიათი მიიღო.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველომ მდგრადი განვითარების მიზნები (SDG) სრულად მოარგო ეროვნულ საჭიროებებს. შესაბამისად, 2030 წლის გლობალური დღის წესრიგი საქართველოს საშინაო პოლიტიკის ნაწილს წარმოადგენს.
მიხეილ ჩხენკელი: „განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო თავის საქმიანობას გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნების შესაბამისად ახორციელებს. ეს ყოველივე კი ემსახურება უმთავრეს მიზანს, უზრუნველყოს მოსწავლეებსა და სტუდენტებში ისეთი უნარ-ჩვევებისა და ღირებულებების ჩამოყალიბება, რომლებიც ხელს შეუწყობს მდგრადი საზოგადოების განვითარებას. ჩვენი მიზანია, შევქმნათ ისეთი განათლების სისტემა, რომელიც გაზრდის პასუხისმგებლობის გრძნობის მქონე მოქალაქეებს, წაახალისებს სამეცნიერო კვლევებს, რათა გავიგოთ ამა თუ იმ მოვლენის მიზეზები და შედეგები და ცოდნის საფუძველზე დავძლიოთ გამოწვევები“.
მინისტრმა ჯანმრთელობის კრიზისი უზარმაზარი მასშტაბიდან გამომდინარე სიტყვით გამოსვლისას ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე ერთობლივი ძალისხმევის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ თუკი პანდემიას განვიხილავთ, როგორც შესაძლებლობას, გავხდებით უფრო ძლიერები და ინოვაციურები და დავაჩქარებთ განათლების პროგრესს, მეცნიერების განვითარებას. მისი თქმით, სწორედ ჯანმრთელი პლანეტა გვაძლევს საშუალებას, ვისარგებლოთ ადამიანის ძირითადი უფლებებით.
UNESCO-ს მიერ ორგანიზებულ მინისტერიალში მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს გერმანიის კანცლერმა ანგელა მერკელმა, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური მდივნის მოადგილემ, გაერთიანებული ერების კლიმატის ცვლილების კონვენციის აღმასრულებელმა მდივანმა, საფრანგეთის საკონსტიტუციო საბჭოს პრეზიდენტმა, ევროპული კოსმოსური სააგენტოსა და UNESCO-ს წარმომადგენლებმა, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის განათლების მინისტრებმა და შესაბამისი დარგის სპეციალისტებმა.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli participated in the World Online Conference "Education for Sustainable Development" organized by the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO).
The conference, which focused on climate change and biodiversity, was opened by UNESCO Director-General - Audrey Azoulay and addressed the challenges facing governments and people around the world. The Covid-19 pandemic has further highlighted the challenges facing global communities.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli focused on the role of education in the context of the climate crisis. He noted that our knowledge of the climate crisis should be based on scientific research. Understanding the importance of education as a powerful lever for sustainable development was also facilitated by the Covid-19 pandemic, which transcended the boundaries of the health crisis and took on a more global character.
The Minister stressed that Georgia has fully adapted its Sustainable Development Goals (SDGs) to its national needs. Accordingly, the 2030 Global Agenda is part of Georgia 's domestic policy.
Mikheil Chkhenkeli: “The Ministry of Education and Science carries out its activities in accordance with the UN Sustainable Development Goals. All of this serves the ultimate goal of providing students with necessary skills and values that will contribute to the development of a sustainable society. "Our goal is to create an education system that increases the sense of responsibility of citizens, encourages scientific research and overcomes various global or local challenges based on knowledge and evidence."
Furthermore, in his speech, the Minister spoke about the importance of joint efforts at the local and international levels. Mikheil Chkhenkeli noted that if we consider the pandemic as an opportunity, we will become stronger and more innovative and thus accelerate the progress of education, and the development of science. According to him, it is a healthy planet that allows us to enjoy basic human rights.
Chancellor of Germany, Angela Merkel, Deputy Secretary-General of the United Nations, Executive Secretary of the United Nations Framework Convention on Climate Change, President of the French Constitutional Council, representatives of the European Space Agency and various UNESCO representatives from around the world also attended the online conference.