ახალი სასწავლო წლიდან ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სპორტის ფაკულტეტი ახალ შენობაში დაიწყებს მუშაობას. სპორტის ფაკულტეტი 4 წლიან საბაკალავრო სწავლებას მოიცავს.
შენობაში, რომელიც უნივერსიტეტის ქუჩის №2 მდებარეობს, განთავსდება აუდიტორიები თეორიული ლექციების ჩასატარებლად, ასევე ბიოქიმიის, ფიზიოლოგიის, ანატომიის სასწავლო ლაბორატორიები, სამი დიდი სალექციო დარბაზი, კომპიუტერული კლასი და საპრეზენტაციო დარბაზი.
შენობა გათვლილია 600 სტუდენტზე. სპორტის ფაკულტეტის პრაქტიკული სწავლება ”ქარიშხალას” კომპლექსში მიმდინარეობს.
ილიას სახეწლმწიფო უნივერსიტეტის სპორტულ ფაკულტეტი ორ საბაკალავრო მიმართულებით მიიღებს სტუდენტებს: ფიზიკური აღზრდის მასწავლებლსა და მწვრთნელებს.
დაგეგმილია ასევე, მასწავლებელთა პროფესიული გადამზადების, მწვრთნელთა და მსაჯთა გადამზადების პროგრამები.
კოკა სეფერთელაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია სპორტის ხელშეწყობა და განვითარება როგორც სკოლებში, ასევე უმაღლეს სასწავლებლებში.
მოგეხსენებათ, პრეზიდენტის ინციატივის საფუძველზე, ახალი სასწავლო წლიდან საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილებს ფიზიკური განათლებისა და სპორტის გაკვეთილები ჩაენაცვლება.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Seperteladze and Rector of Ilia State University Gigi Tevzadze visited the construction site of sport collage.
From the new academic year Ilia State University Sport faculty will move to new building. The building with biochemistry, physiology and anatomy laboratories; 3 lecture rooms; computer lab and presentation room will be located at 2 University Street. It will serve 600 students. Sport Faculty practical studies will take place at ,,Karishkhala” sport complex.
Ilia State University’s Sport faculty has 2 bachelor programmes: Programme for coaches and Programme for physical fitness teachers. The length of Sport Faculty bachelor study programmes is 4 years. Sport Faculty will organize trainings for trainers, coaches and referees.
By the announcement of First Deputy Minister, the support and development of sport activities at public schools and higher education institutions is very important.
According to the President’s initiative, from the new academic year the physical fitness lessons will be replaced with sports classes in all public schools.