საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის 2021 წლის სამიტში მიიღო მონაწილეობა, სადაც პანდემიით გამოწვეული ეკონომიკური კრიზისის დაძლევისა და შრომის ბაზრის გაძლიერების საკითხები განიხილეს.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა იმ გამოწვევებზე ისაუბრა, რამაც განათლების სისტემაში ახალი დღის წესრიგი შექმნა და გლობალურ შრომითი ბაზრის საჭიროებებთან დაახლოების აუცილებლობა გამოკვეთა. ამ მიზნით საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციებისა და კერძო სექტორის აქტიური მხარდაჭერით გადაფასდა კადრების კვალიფიკაციის ამაღლების მეთოდოლოგია და გადამზადების ახალი სისტემა შეიქმნა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ხარისხიანი პროფესიული განათლება და მისი ხელმისაწვდომობა აუცილებელია მდგრადი და ინკლუზიური ზრდის მისაღწევად. ზრდასრული მოსახლეობის უნარ-ჩვევების განახლებისა და შრომის ბაზრის მოთხოვნის დაკმაყოფილების მიზნით, ჩვენ დავიწყეთ გადამზადების ინტენსიური პროგრამები, რაშიც სამინისტრომ უდიდესი ძალისხმევა ჩადო. გარდა ამისა, აქტიურად ვმუშაობთ არაფორმალური განათლების სისტემის აღიარების მიმართულებით“.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ 2021 წელს კერძო სექტორთან თანამშრომლობით სამინისტრომ დააარსა უნარების სააგენტო - “The Skills Agency of Georgia“. აღნიშნული სააგენტო ხელს შეუწყობს შრომის ბაზარზე მოთხოვნის შესაბამისად ახალი პროგრამების დანერგვას, ინოვაციური სწავლების მხარდაჭერას, კონკურენციის გაუმჯობესებას და უკეთესი დასაქმების შესაძლებლობებს. გარდა ამისა, მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმთან (WEF) თანამშრომლობა, “Closing the Skills Gap Accelerator in Georgia” ფარგლებში, მყარ საფუძველს შექმნის საჯარო და კერძო პარტნიორობის ინიციატივისა და ადამიანური კაპიტალის განვითარებისთვის.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli took part in the 2021 Summit of the World Economic Forum, where the issues of overcoming the economic crisis caused by the pandemic and strengthening the labour market were discussed.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli spoke about the challenges that created a new agenda in the education system and highlighted the need to move closer to the needs of the global labour market. To this end, with the active support of international donor organizations and the private sector, the methodology of staff training was re-evaluated, and a new training system was established.
Mikheil Chkhenkeli: “Quality professional education and its availability is essential for achieving sustainable and inclusive growth. In order to update the skills of the adult population and meet the demand of the labour market, we have launched intensive training programs, in which the Ministry has made great efforts. In addition, we are actively working to recognize the non-formal education system. "
The Minister noted that in 2021, in cooperation with the private sector, the Ministry established the Skills Agency of Georgia. The agency will support the introduction of new programs in line with demand in the labour market, support for innovative training, improve competition and better employment opportunities. In addition, cooperation with the World Economic Forum (WEF) within the framework of "Closing the Skills Gap Accelerator in Georgia" will provide a solid foundation for public-private partnership initiatives and human capital development.
Ministers and representatives of the private sector from different countries took part in the 2-day summit of the World Economic Forum "New Labour Market Trends".