საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი 2022 წელს სახელმწიფო ენის (ქართული და აფხაზური) დაცვის მიზნობრივ საგრანტო კონკურსს გამოაცხადებს, რომელიც ქართული და აფხაზური ენების ფუნქციონირებას, სახელმწიფო ენის დაცვასა და კვლევას შეუწყობს ხელს.
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურ დირექტორ ჯაბა სამუშიასთან და სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის თავმჯდომარე გიორგი ალიბეგაშვილთან სამუშაო შეხვედრა გამართა და საგრანტო კონკურსთან დაკავშირებული საკითხები განიხილა.
შეხვედრაზე მხარეებმა აღნიშნეს, რომ ახალი მიზნობრივი კონკურსი სახელმწიფოებრივი მნიშვნელობის საკითხს წარმოადგენს, ვინაიდან ქართული ენის მკვლევრებთან ერთად მასში მონაწილეობის შესაძლებლობა აფხაზური ენის კვლევით დაინტერესებულ აფხაზ მეცნიერებსაც ექნებათ.
მიხეილ ჩხენკელის ინიციატივით, საკონკურსო დებულების შემუშავებისა და დახვეწის პროცესი გამჭვირვალედ წარიმართება და მასში მონაწილეობას სამეცნიერო საზოგადოება აქტიურად მიიღებს.
კონკურსის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა სახელმწიფო ენის სტანდარტიზაციის, ტერმინოლოგიის, ენობრივი ტექნოლოგიებისა და რესურსების შექმნასა და განვითარებას, ქართული და ქართველური, ასევე, ეთნიკური უმცირესობების ენების კვლევისა და დოკუმენტირების საკითხებს.
მიზნობრივი კონკურსის ჯამური ბიუჯეტი 240 000 ლარს შეადგენს, რომლის ფარგლებში ოთხი პროექტი დაფინანსდება.
აღსანიშნავია, რომ საგრანტო პროგრამა შესაბამისობაშია სახელმწიფო ენის დეპარტამენტის მიერ შექმნილ 2021-2030 წლების სახელმწიფო ენის ერთიან სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმის ძირითად მიმართულებებთან.
სახელმწიფო ენის სტრატეგიის ძირითადი მიზანია სახელმწიფო ენის შეუფერხებლად ფუნქციონირების უზრუნველყოფა. ამ მიზნის განსახორციელებლად კი რამდენიმე მნიშვნელოვანი ამოცანა განისაზღვრა: ქართული და აფხაზური ენების ფუნქციონირებისა და პოპულარიზაციის მხარდაჭერა; ქართული სალიტერატურო ენის ნორმების რეგულარული განახლება და დანერგვა; ქართული ენის ფლობის დონის ამაღლების ხელშეწყობა ფორმალური და არაფორმალური განათლების ყველა დონეზე; ქართველური ენებისა და აფხაზურის ფუნდამენტური და გამოყენებითი კვლევების ხელშეწყობა; საქართველოს ეთნიკური უმცირესობების ენების სწავლებისა და კვლევის მხარდაჭერა.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli held a working meeting with the Director General of the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation, Jaba Samushia and the Chairman of the State Language Department, Giorgi Alibegashvili and discussed issues related to the grant competition.
At the meeting, the parties noted that the new targeted competition is a matter of state importance, as Abkhazian scholars interested in researching the Abkhazian language will have the opportunity to participate in it along with Georgian language researchers.
At the initiative of Mikheil Chkhenkeli, the process of elaboration and refinement of the tender regulations will be transparent, and the scientific community will take an active part in it.
Within the framework of the competition, special attention will be paid to the issues of standardization of state language, terminology, creation of language technologies and resources, research, and documentation of Georgian and Kartvelian, as well as ethnic minority languages.
The total budget of the target competition is GEL 240 000, under which four projects will be funded.
It should be noted that the grant program is in line with the unified state language strategy and action plan for 2021-2030 created by the State Language Department.
The main goal of the state language strategy is to ensure the uninterrupted functioning of the state language. To achieve this goal, several important tasks have been identified: supporting the functioning and popularization of the Georgian and Abkhazian languages; Regular updating and introduction of the norms of the Georgian literary language; Promoting the level of Georgian language proficiency at all levels of formal and non-formal education; Promoting fundamental and applied research in the Kartvelian languages and Abkhazian; Support for the teaching and research of ethnic minority languages in Georgia.