საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია COST-ის დირექტორთან, რონალდ დე ბრუინთან შეხვედრა გამართა. შეხვედრისას მხარეებმა საქართველოს COST-ის სრულფასოვანი წევრობის შესახებ იმსჯელეს, რომელიც ქართველ მეცნიერებს განვითარების უდიდეს შესაძლებლობებს აძლევს. მიხეილ ჩხენკელმა მადლობა გადაუხადა რონალდ დე ბრუინს მხარდაჭერისთვის და აღნიშნა, რომ COST-ის წევრი სახელმწიფოების წარმომადგენლებმა უდიდესი თანადგომა გამოიჩინეს, როდესაც მიმდინარე წლის 30-31 მარტს, პარიზში გამართულ უმაღლეს ხელმძღვანელთა კომიტეტისა და გენერალური ასამბლეის სხდომაზე ერთხმად დაუჭირეს მხარი ევროპული თანამშრომლობის ოჯახში საქართველოს სრულფასოვან წევრად მიღებას.
მინისტრის თქმით, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში COST-ის ასოციაციის სრული წევრობა საქართველოსთვის უაღრესად მნიშვნელოვანი მიღწევაა, რომელიც შესაძლებლობას მისცემს ქართულ სამეცნიერო საზოგადოებას, ჩაერთოს ორგანიზაციის სტრატეგიული მომავლის ფორმირების პროცესში. შეხვედრისას მიხეილ ჩხენკელმა საქართველოს Horizon Europe-ის წევრობის შესახებაც ისაუბრა და განაცხადა, რომ საქართველო ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ახალი ჩარჩო პროგრამის, Horizon Europe-ის წევრი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის უშუალო ჩართულობით გახდა. მინისტრის თქმით, 2021 წლის 7 დეკემბერს ბრიუსელში საზეიმო ვითარებაში ხელი მოეწერა საქართველოს ასოცირების ხელშეკრულებაზე ევროკავშირის ამ უაღრესად მნიშვნელოვან სამეცნიერო კვლევით საგრანტო პროგრამაში.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, საქართველოს COST-ისა და Horizon Europe-ის წევრობა უდიდესი წინგადადგმული ნაბიჯი ჩვენი ქვეყნის ევროპულ ოჯახში დაბრუნების მიმართულებით. თავის მხრივ, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ევროპული თანამშრომლობის ასოციაცია COST-ის დირექტორმა რონალდ დე ბრუინმა პირადად გადაუხადა მადლობა მიხეილ ჩხენკელს პროდუქტიული თანამშრომლობისთვის. მისი თქმით, COST-ის წარმომადგენლები უკვე აქტიურად თანამშრომლობენ ქართულ მხარესთან, რაც ძალიან ნაყოფიერი და შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობაა.
რონალდ დე ბრუინმა იმედი გამოთქვა, რომ ქართველი მეცნიერები მაქსიმალურად ჩაერთვებიან და ისარგებლებენ ყველა იმ შესაძლებლობით, რასაც მათ COST-ი სთავაზობს. მისი თქმით, 2022 წლის შემოდგომაზე ბრიუსელში გაიმართება COST-ის ხელმძღვანელთა კომიტეტის მორიგი შეხვედრა, სადაც საქართველო უკვე სრულფასოვანი წევრის სტატუსით ჩაერთვება.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა COST-ის ყოფილი პრეზიდენტი, პროფესორი სირდ ქლოეთინგი, რომელმაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს მადლობა გადაუხადა ხანგრძლივი და ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის როგორც COST-ის, ასევე Academia Europea-ს მიმართულებით. მისი თქმით, პირადად მიხეილ ჩხენკელისა და მისი უწყების ძალისხმევით, ქართველი მეცნიერებისთვის სულ უფრო მეტი განვითარების, დაფინანსებისა და საყოველთაო აღიარების მოპოვების შესაძლებლობა ჩნდება.
თავის მხრივ მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ სამინისტროს მხარდაჭერით, ევროპის აკადემიის რეგიონული ცენტრი ხელს უწყობს საქართველოს სამეცნიერო საზოგადოებას ევროპის მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სივრცესთან დაახლოებაში და ეხმარება ქვეყანას ევროინტეგრაციის მიმართულებით სვლაში. მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ კარგი იქნება ამ მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავება და დამატებითი პროგრამების შემუშავება კონკრეტულად ახალგაზრდა მეცნიერ-მკვლევრებისთვის. ევროპის აკადემიის თბილისის რეგიონული საგანმანათლებლო-კვლევითი ცენტრი დიდ ბრიტანეთში დაფუძნებული ევროპული აკადემიის - Academia Europea-ს რეგიონული ცენტრების ქსელის მეხუთე წევრია.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდაჭერით საქართველოს მთავრობა აქტიურად მუშაობდა COST-ის ასოციაციაში საქართველოს გაწევრიანების მიმართულებით. ჯერ კიდევ 2021 წლის დეკემბერში, ბრიუსელში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროპული ასოციაცია COST-ის დირექტორთან რონალდ დე ბრუინთან შეხვედრა გამართა და მასთან პირადად განიხილა COST-ში საქართველოს სრულად გაწევრიანების საკითხი. 2022 წლის 14 თებერვალს მიხეილ ჩხენკელმა ასოციაციაში საქართველოს გაწევრიანების შესახებ შესაბამისი განაცხადი გააკეთა. 30-31 მარტს პარიზში უმაღლეს ხელმძღვანელთა კომიტეტისა და გენერალური ასამბლეის სხდომა გაიმართა, სადაც COST-ის წევრი სახელმწიფოების წარმომადგენლებმა საქართველოსა და უკრაინის ევროპული თანამშრომლობის ოჯახში გაწევრიანებას ერთხმად დაუჭირეს მხარი და ორივე ქვეყანა COST-ის სრულუფლებიანი წევრი გახდა. COST-ის ასოციაცია მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სფეროში მოქმედ ერთ-ერთ უძველეს ევროპულ ორგანიზაციას წარმოადგენს, რომელიც 1971 წელს დაფუძნდა. ორგანიზაციის მიზანია, ხელი შეუწყოს ევროპელ მკვლევრებს შორის კავშირების დამყარებას, ასევე, მათი კვლევითი საქმიანობის შესახებ ცნობადობის გაზრდას სემინარების, ვორქშოფების, კონფერენციების ჩატარების, საზაფხულო სამეცნიერო სკოლების შეთავაზებითა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების გზით.

The Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkeli, held a meeting with the director of COST, the European Cooperation Association for Science and Technology, Ronald de Bruin. During the meeting, the parties discussed Georgia's full membership of COST, which provides Georgian scientists with the greatest opportunities for career development. Mikheil Chkhenkeli thanked Ronald de Bruin for his support and noted that the representatives of COST member states showed great support with regards to admitting Georgia as a full member.
According to the minister, the full membership of the COST association in the field of science and technology is an extremely important achievement for Georgia, which will give the opportunity to the Georgian scientific community to be involved in the process of shaping the strategic future of the organization. During the meeting, Mikheil Chkhenkeli also spoke about Georgia's membership in Horizon Europe and stated that Georgia became a member of the European Union's new framework program for research and innovation, Horizon Europe, with the direct involvement of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili. According to the Minister, on December 7, 2021, under ceremonial circumstances in Brussels, the Association Agreement for Georgia was signed.
According to Mikheil Chkhenkeli, Georgia's membership of COST and Horizon Europe is a great step forward in the direction of our country's return to the European family. On his part, Ronald de Bruin, director of COST, the association for European cooperation in science and technology, personally thanked Mikheil Chkhenkeli for the productive cooperation.
Ronald de Bruin expressed his hope that Georgian scientists will get involved as much as possible and take advantage of all the opportunities that COST offers them. According to him, in the fall of 2022, the next meeting of the COST leadership committee will be held in Brussels, where Georgia will be included as a full member.
The meeting was also attended by the former president of COST, professor Sierd Cloetingh, who thanked the Minister of Education and Science of Georgia for the long and fruitful cooperation in the direction of both COST and Academia Europea. According to him, with the efforts of Mikheil Chkhenkeli and his department, Georgian scientists have more and more opportunities for development, financing, and universal recognition.
On his part, Mikheil Chkhenkeli noted that with the support of the Ministry, the regional centre of the European Academy helps the scientific community of Georgia to get closer to the space of European science, innovation and technology and helps the country to move towards European integration. Mikheil Chkhenkeli noted that it would be an excellent step forward to enhance the existing cooperation in this direction and to develop additional programs specifically for young scientists-researchers.
With the support of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the Government of Georgia actively worked towards the accession of Georgia to the COST association. Already in December 2021, within the framework of a working visit to Brussels, the Minister of Education and Science, Mikheil Chkhenkeli, held a meeting with the director of the European association COST, Ronald de Bruin, and personally discussed with him the issue of Georgia's full membership in COST. On February 14, 2022, Mikheil Chkhenkeli made a relevant application for Georgia's membership in the association. On March 30-31, a meeting of the Supreme Leaders' Committee and the General Assembly was held in Paris, where the representatives of COST member states unanimously supported the joining of Georgia and Ukraine to the family of European cooperation, and both countries became full members of COST. COST association is one of the oldest European organizations in the field of science and technology, founded in 1971. The aim of the organization is to facilitate the establishment of connections between European researchers, as well as to increase the awareness of their research activities by holding seminars, workshops, conferences, offering summer scientific schools and implementing joint projects.