საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მინისტრის საათის ფორმატში პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას სასკოლო ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობაზე ისაუბრა, ამ მიმართულებით მიღწეული შედეგები შეაჯამა და დეპუტატებს 800 სკოლის მშენებლობა-რეაბილიტაციის პროექტის შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
როგორც მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, სკოლებში თანაბრად ხელმისაწვდომი სასწავლო გარემოს შექმნის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს უმთავრეს პრიორიტეტს მთელი ქვეყნის მასშტაბით გამართული საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის უზრუნველყოფა წარმოადგენს. მისი თქმით, ამ მიმართულებით წელს უპრეცედენტო მასშტაბის პროექტი ხორციელდება, რომელიც საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით მიმდინარე წლის სექტემბერში დაიწყო.
მიხეილ ჩხენკელი: „საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ბატონი ირაკლი ღარიბაშვილის ინიციატივით, დაწყებულია 1 მილიარდი ლარის ღირებულების პროექტი, რომელიც 800 სკოლის მშენებლობა-რეაბილიტაციას გულისხმობს. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს სატენდერო პროცედურები 80 ახალი სკოლის მშენებლობასა და 320 სკოლის რეაბილიტაციასთან დაკავშირებით. დარჩენილი 400 სკოლის რეაბილიტაციის ტენდერი კი 2024 წელს გამოცხადდება და 2026 წლის ბოლოსთვის, ჯამში 800 სკოლის მშენებლობა-რეაბილიტაცია განხორციელდება.
პროექტი საგანმანათლებლო რესურსებზე თანაბარ ხელმისაწვდომობასა და მათ გაუმჯობესებას უზრუნველყოფს. მისი განხორციელებით 230 000-ზე მეტი მოსწავლე ისარგებლებს. შედეგად, 2026 წლის ბოლოსთვის ყველა საჯარო ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულება ინფრასტრუქტურულად გამართული იქნება.
აღსანიშნავია, რომ რეაბილიტაციისა და ახალი სკოლების მშენებლობის დროს გათვალისწინებულია მათი აღჭურვა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად.“
მინისტრმა უკვე განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებზეც გაამახვილა ყურადღება. როგორც მან განაცხადა, 2021-2022 წლებში სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს მიერ 3 ახალი საჯარო სკოლა აშენდა, ხოლო 237 საჯარო სკოლას სრული, ან ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ჩაუტარდა. ამასთან, 200-მდე საჯარო სკოლამ მიიღო დაფინანსება სხვადასხვა ინფრასტრუქტურული თუ მატერიალური პროექტის განხორციელების მიზნით.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა სასკოლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესების კუთხით სხვადასხვა უწყებებთან თანამშრომლობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. მისი თქმით, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაფინანსებით, აჭარის რეგიონში აშენდა 4 ახალი საჯარო სკოლა, სრული ან ნაწილობრივი რეაბილიტაცია კი 28 სკოლას ჩაუტარდა. 2019 წლიდან დღემდე საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მიერ რეგიონებში 121 საჯარო სკოლის მშენებლობა/სრული რეაბილიტაცია დასრულდა და ამ ეტაპზე მიმდინარეობს 31 სკოლის მშენებლობა/სრული რეაბილიტაცია.

As Mikheil Chkhenkeli pointed out, in order to create an equally accessible learning environment in schools, the main priority of the Ministry of Education and Science of Georgia is the provision of educational infrastructure throughout the country. According to him, an unprecedented scale project is being implemented in this direction this year, which was started in September of this year by the initiative of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili.
Mikheil Chkhenkeli: "Owing to the initiative of the Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Gharibashvili, a project worth 1 billion GEL has been started, which involves the construction and renovation of 800 schools. At this stage, the tendering procedures for the construction of 80 new schools and the renovation of 320 schools are underway. The tender for the rehabilitation of the remaining 400 schools will be announced in 2024, and by the end of 2026, a total of 800 schools will be constructed and fully renovated. The project ensures equal access to educational resources and their improvement. More than 230,000 students will benefit from its implementation. As a result, by the end of 2026, all public general educational institutions will be infrastructurally sound.”
It should be noted that during the rehabilitation and construction of new schools, it is planned to equip them in accordance with modern standards.
The minister drew attention to already implemented infrastructural projects. As he said, in 2021-2022, 3 new public schools were built by the Educational and Scientific Infrastructure Development Agency of the State of Ukraine, and 237 public schools were fully or partially rehabilitated. In addition, about 200 public schools received funding for the implementation of various infrastructural or material projects.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli emphasized the importance of cooperation with various agencies in terms of improving the school infrastructure. According to him, with the financing of the Ministry of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara, 4 new public schools were built in the Adjara region, and 28 schools were fully or partially rehabilitated. From 2019 until now, the construction/complete rehabilitation of 121 public schools in the regions has been completed by the Municipal Development Fund of Georgia, and at this stage the construction/complete rehabilitation of 31 schools is underway.