საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორმა ხატია დეკანოიძემ 27 მანდატურს სერტიფიკატი გადასცა.
მანდატურთა ეს ნაკადი, რომლებმაც შსს-ს აკადემიაში გადამზადება წარმატებით გაიარეს, საქმიანობას თბილისის საჯარო სკოლებში, საინფორმაციო ტექნოლოგიებით აღჭურვილ, საგანგებოდ მათთვის გამოყოფილ ოთახებში შეუდგება.
მანდატურებს სპეციალური ფორმა, თანამედროვე საკომუნიკაციო საშუალებები ექნებათ და სკოლის შიდა და გარე პერიმეტრს ვიდეო-კამერებით გააკონტროლებენ. უსაფრთხო სკოლის პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული ახალი ინიციატივის მიზანია, სწავლის პერიოდში მშობლებს შვილების უსაფრთხოების სრული გარანტია ჰქონდეთ.
მანდატურების ფუნქცია დანაშაულის პრევენცია და ბავშვისთვის ყველა სახის დახმარების გაწევაა. მათ სადამსჯელო ღონისძიებების განხორციელება ეკრძალებათ და ვალდებულნი არიან მოსწავლეთა უსაფრთხოებაზე იზრუნონ. მანდატური ვალდებულია კონფლიქტური სიტუაცია შეაფასოს და ცალკეულ შემთხვევაში, დირექტორს რეაგირება მოსთხოვოს. სიტუაციის დაძაბვის შემთხვევაში საქმის კურსში ჩააყენოს მშობელი და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Koka Sepherteladze and Rector of the Academy of the Ministry of Internal Affairs, Khatia Dekanoidze awarded 27 resource officers with certificates.
Resource officers of this group successfully passed training in the Police Academy. They will carry out their activities in Tbilisi Public Schools. They will be distributed in specially equipped rooms.
Resource officers will be provided with uniforms, modern communication devises. They will control internal and outward perimeter of the school with the surveillance cameras. New initiative that is being implemented in the scope of the Safe School program, is designed to protect children’s safety.
Resource officers’ responsibility is to prevent crime and provide the schoolchildren with any kind of aid. They are not allowed to punish the schoolchildren, they only should protect children’s safety. Resource officer should assess the conflict and ask the principal to react appropriately. In the extreme situation, they should inform parents and MES.