თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი დაარსებიდან 80 წლის იუბილეს აღნიშნავს. საიუბილეო კვირეულის ფარგლებში, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი სასწავლო დაწესებულებას ეწვია და რამდენიმე ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა.
იუბილესთან დაკავშირებით, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორებისათვის დიპლომების გადაცემის ცერემონიალი გაიმართა. საიუბილეო მედლები გადაეცათ უნივერსიტეტის უცხოელ სტუმრებს, წარმოდგენილი იქნა კინოქრონიკა „თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი – ტრადიციებით მომავლისკენ“.
მოწვეულ სტუმრებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ სამედიცინო უნივერსიტეტის ისტორიისადმი მიძღვნილ ფოტო და უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულთა ნახატების გამოფენას. ღონისძიებაში ჩართული იყო ყველა სტრუქტურა, ყველა თაობის აკადემიური პერსონალი, სტუდენტები და კურსდამთავრებულები.
1918 წელს ივანე ჯავახიშვილის ინიციატივით ქართული უნივერსიტეტი დაარსდა. პირველი რექტორი პეტრე მელიქიშვილი იყო. ამავე წელს უნივერსიტეტში სამკურნალო და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტი გაიხსნა. 1930 წლიდან უმაღლესი სასწავლებელი თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუტის, ხოლო 1992 წლიდან უნივერსიტეტის სახელით ფუნქციონირებს. ამჟამად აქ ხუთი ფაკულტეტია: მედიცინის, სტომატოლოგიური, ფარმაციის, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის, ფიზიკური მედიცინისა და რეაბილიტაციის. სამედიცინო უნივერსიტეტში მოქმედებს ოთხი უმაღლესი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამა: ზოგადი პროფილის მედდის, ბებიაქალის, ფარმაცევტის თანაშემწის, სამედიცინო და ფარმაცევტულ მოწყობილობათა ოპერატორის.
თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი ევროპის სამედიცინო განათლების ასოციაციის (AMEE) და სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის (WFME) წევრია. უნივერსიტეტში 371 სრული პროფესორი, ასოცირებული პროფესორი და ასისტენტ-პროფესორი მუშაობს. მათთან ერთად აკადემიურ პროცესში 350 მოწვეული მასწავლებელია ჩართული.

Diploma award ceremony was held for the Honorable Doctors. Foreign guests of the University were awarded with the medals as well. Video chronic Tbilisi State Medical University - Towards the Future with Traditions was presented.
Invited guests were able to get familiarized with the photos reflecting the history of the University. Paintings of the graduates were exhibited as well. All structures, academic personal of all generation, students and graduates were involved in the event.
By the initiative of Ivane Javakhishvili, Georgian University was established in 1918. The first Rector was Petre Melikishvili. Natural Sciences and Treatment faculties were opened in the same year. Higher Educational Institution had been operating as Tbilisi State Medical Institution from 1930. Since 1992, Educational Institution has been functioning as the University. Currently, following 5 faculties are offered: Faculty of Medicine, Stomatology, Pharmacy, Public Health, Physical Medicine and Rehabilitation. Lectures are given in 4 Professional Programs: Nurse, Midwife, Pharmacy Assistant, Biomedical equipment technician.
Tbilisi State Medical University is the member of an International Association for Medical Education (AMEE) and World Federation for Medical Education (WFME). 371 professors, docents and assistants work at the University. 350 invited lecturers are involved in the academic process as well.