პროგრამა ,,აინშტაინის” ფარგლებში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ კოკა სეფერთელაძემ თბილისის აკადემიკოს ილია ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის 42-ე საჯარო სკოლას საბუნებისმეტყველო საგნების სასწავლო ლაბორატორია გადასცა.
აკადემიკოს ილია ვეკუას სახელობის ფიზიკა-მათემატიკის 42-ე საჯარო სკოლაში საბუნებისმეტყველო საგნები გაძლიერებულად ისწავლება. სკოლის მოსწავლეები სისტემატურად იღებენ მონაწილეობას სასკოლო და საერთაშორისო ოლიმპიადებში, სადაც საპრიზო ადგილებზე გადიან.
,, სკოლის პროფილიდან გამომდინარე, 42-ე საჯარო სკოლისთვის საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიების გადაცემა ძალზედ მნიშვნელოვანი მოვლენაა. მოსწავლეებისთვის აღნიშნული დისციპლინების სწავლების პროცესი კიდევ უფრო საინტერესო გახდება’’- აღნიშნა კოკა სეფერთელაძემ და მოსწავლეებთან ერთად ცდები ჩაატარა.
სკოლებში საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების დონის ამაღლებისა და ამ საგნებით მოსწავლეთა დაინტერესების მიზნით, საჯარო სკოლებში პროგრამის განხორციელება 26 ოქტომბრიდან ეტაპობრივად მიმდინარეობს.
ტექნიკური დარგების განვითარებისა და ხელშეწყობის მიზნით, 2010-2011 სასწავლო წლისთვის ეტაპობრივად ყველა საჯარო სკოლა ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის თანამედროვე ლაბორატორიებით აღიჭურვება.

Natural sciences are intensively taught in the Public School №42. Schoolchildren of this school permanently participate in the school and international Olympiads and hold the leading places.
“Providing Public School №42 with the lab for natural sciences is very important in regard with the school profile. Studying of these subjects will become more interesting for the schoolchildren” – noted Koka Sepherteladze and held experiments together with the schoolchildren.
In order to advance the teaching level of the natural sciences and attract schoolchildren’s interest, the program has been carried out in the Public Schools step by step since October 26.
In order to support development of the technical fields, all Public Schools will be equipped with the labs in physics, chemistry and biology by 2010-2011 academic years.
Teachers as well as the schoolchildren will have opportunity to use virtual labs during the natural science classes from 2010-2011 academic years.