საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ირინე ქურდაძე სპეციალური მასწავლებლის სტანდარტის პრეზენტაციას დაესწრო. პრეზენტაცია სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ექსპერტებმა წარმოადგინეს და მას საჯარო სკოლების დირექტორები, სპეციალიზირებული პროფილის სკოლების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
სწავლისას ბევრი ბავშვი განიცდის სწავლასთან დაკავშირებულ სირთულეებს, რაც შეიძლება გამოწვეული იყოს მოსწავლის ფიზიკური, ინტელექტუალური, სოციალური, ემოციური, ლინგვისტური თუ სხვა მდგომარეობით, სწავლის პროცესში სირთულეები შეიძლება ექმნებოდეთ ნიჭიერ ბავშვებსაც და სხვ. ინკლუზიური განათლების ფარგლებში, სწორედ ამ კატეგორიის ბავშვების სასწავლო პროცესში ჩართვას ემსახურება სპეციალური მასწავლებელი.
ინკლუზიური განათლების ეფექტურად დანერგვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ფაქტორი მაღალკვალიფიციური სპეციალური მასწავლებელია. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, სტანდარტზე დაყრდნობით, მუშაობს სატრენინგო მოდულებზე, რომლის მიხედვითაც მომზადდებიან სპეციალური მასწავლებლები. სტანდარტი იქნება საფუძველი უნივერსიტეტებისთვისაც, შეიმუშაონ სპეციალური მასწავლებლის საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამა.
სტანდარტში განმარტებულია თუ რა კომპეტენციები, პროფესიული ცოდნა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევები მოეთხოვება სპეციალურ მასწავლებელს. სპეციალური მასწავლებელი მნიშვნელოვან როლს ასრულებს, როგორც სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლის აკადემიური უნარების განვითარების ხელშეწყობაში, ასევე მისი დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის მომზადებაში. სპეციალური მასწავლებელი ახდენს მოსწავლის სწავლასთან დაკავშირებული სპეციალური საჭიროებების შეფასებას, კონსულტაციას უწევს მოსწავლეს, მის მშობელს, მასწავლებელსა და სხვა სპეციალისტებს.

Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze attended the presentation of Special Teachers’ Standard. Presentation was held by the experts of the National Center for Teacher Professional Development. Public School Principals, representatives of the specialized schools and NGOs attended the presentation.
Many children have problems in studying due to the physical, intellectual, social, emotional, linguistic or other conditions. Talented students may face difficulties in learning as well. In the scope of the inclusive education, special teachers’ duty is to involve children of this category in the education process.
One of the main factors for efficient inclusive education is the high qualified special teacher. National Center for Teacher Professional Development based on the standard, works on the training modules for the special teachers. The standard will be basis for the universities in order to develop bachelor’s and MA programs for the special teachers.
Standard envisages competencies, professional knowledge and practical skills of the special teachers. Special teachers play important roles in academic achievements of the Children With Special Needs. Special teacher evaluates children’s special needs in terms of learning, they give consultations to the children, their parents, teachers and other specialists.