საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საქართველოს სახელმწიფო მინისტრმა დიასპორის საკითხებში მირზა (პაპუნა) დავითაიამ საზღვარგარეთ არსებული საკვირაო სკოლებისთვის ერთიანი სასწავლო პროგრამის პრეზენტაცია გამართეს.
სასწავლო პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და დიასპორის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანამშრომლობით შეიქმნა. პროგრამის მომზადებაში მონაწილეობას იღებდნენ სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ექსპერტები.
საზღვარგარეთ არსებული საკვირაო სკოლებისთვის მომზადებული ერთიანი სასწავლო პროგრამა შესაბამისობაშია საქართველოს სასკოლო პროგრამებთან და დიასპორის წარმომადგენლის საქართველოში დაბრუნების შემთხვევაში, ქართულ საგანმანათლებლო სივრცეში სრულყოფილ ინტეგრირებას გულისხმობს.
სასწავლო პროგრამა შემუშავებულია სამი საგნისთვის: ქართული ენა და ლიტერატურა, საქართველოს ისტორია და გეოგრაფია. მასში გათვალისწინებულია მოსწავლეთა ასაკობრივი თავისებურებები და შესაძლებლობები, ის გარემო პირობები, რომელშიც სწავლობენ და ცხოვრობენ.
ერთიანი სასწავლო პროგრამის მიხედვით მომზადდა ვიდეოგაკვეთილები ცალკეულ საგნებში, რომლებიც მოიცავენ სასწავლო პროგრამის პრეზენტაციას, სამოდელო გაკვეთილსა და სარეკომენდაციო ლიტერატურას.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო უახლოეს მომავალში საზღვარგარეთ მცხოვრები მოზარდებისთვის სახელმძღვანელოებსაც მოამზადებს. ასევე, იგეგმება მასწავლებელთა დამხმარე სახელმძღვანელოს გამოცემაც.

This learning program was jointly developed by the Ministry of Education and Science of Georgia and the Office of State Minister for Diaspora Issues. The experts from Ministry‘s National Center for Teacher Professional Development and National Curriculum Center participated in elaborating of the program.
The unified program for Sunday Schools abroad fully matches the school learning programs in Georgia and envisages a full integration of Diaspora representatives into a common Georgian educational space in case they return to Georgia.
The learning programs were developed for three subjects: Georgian Language and Literature, History of Georgia and Geography. Schoolchildren’s age abilities and peculiarities as well as general living environment have been taken into account.
Video lessons in separate subjects have also been made that include the presentation of learning programs, model lessons and recommended literature.
The Ministry of Education and Science of Georgia plans to develop textbooks for the schoolchildren living abroad. Teachers’ handbooks are also planned to be published sometime soon.