საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და ირანის ისლამური რესპუბლიკის ელჩმა საქართველოში მაჯიდ საბერმა თბილისის №1 საჯარო სკოლაში ირანული კულტურისა და ენის ცენტრი – ,,ირანის ოთახი“ გახსნეს.
თბილისის №1 საჯარო სკოლაში 1979 წლიდან 2006 წლამდე სპარსული ენა და ლიტერატურა ისწავლებოდა. სკოლას მჭიდრო ურთიერთობა ჰქონდა ირანის ისლამურ რესპუბლიკასა და საქართველოში მის წარმომადგენლობასთან. ხშირად იმართებოდა ერთობლივი კულტურული და შემეცნებითი ღონისძიებები.
2009–2010 სასწ. წელს ირანის საელჩომ საქართველოში თბილისის რამდენიმე სკოლაში სპარსული ენის ფაკულტატური სწავლება დაიწყო.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ირანის ისლამური რესპუბლიკის საელჩოს ერთობლივი გადაწყვეტილებით, 2010 წლის 1 დეკემბრიდან I საჯარო სკოლაში კვლავ აღდგა სპარსული ენის სწავლება.

Persian language and literature was taught at public school №1 from 1979 to 2006. The school had close cooperation with Islamic Republic of Iran and its diplomatic representatives in Georgia. Joint cultural events were often held.
In academic year 2009-2010 Embassy of Islamic Republic of Iran to Georgia started teaching Persian language and literature at several public schools of Tbilisi.
Upon the decision of the Ministry of Education and Science of Georgia and Embassy of Islamic Republic of Iran to Georgia teaching of Persian language at public school #1 of Tbilisi has been restored since December 1, 2010.