საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ექსპო-ჯორჯიას საგამოფენო პავილიონში მოსწავლეთა მიერ შექმნილი ინოვაციური პროექტების გამოფენას გაეცნო. გამოფენა პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული კონკურსის ”ლეონარდო და ვინჩი” ფარგლებში გაიმართა.
მოსწავლე-გამომგონებელთა კონკურსი ”ლეონარდო და ვინჩი” საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ ჩატარდა და მისი მიზანი იყო მოსწავლეებში სწავლის დონის ამაღლება, ინოვაციებისა და ტექნიკური პროგრესის მიმართ მოზარდების ინტერესის გაღვივება, გამომგონებლის ნიჭით დაჯილდოებული მოზარდების გამოვლენა, შემოქმედებითი აზროვნებისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარების კუთხით მათთვის სტიმულის მიცემა.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება საქართველოს სკოლების ნებისმიერ მოსწავლეს შეეძლო როგორც ინდივიდუალურად, ასევე ჯგუფურად. კონკურსი ორ ასაკობრივ კატეგორიაში ჩატარდა: VII-IX კლასები, X-XII კლასები. კონკურსანტს უნდა წარმოედგინა საკონკურსო განაცხადი გამოგონების ტექსტუალური აღწერილობით და ილუსტრაცია ნახაზის ან მოდელის სახით.
კონკურსის პოპულარიზაციის მიზნით, სკოლებში ერთი თვის განმავლობაში საჯარო ლექციები მიმდინარეობდა. მასში სხვადასხვა სამეცნიერო მიმართულების 50-მდე მეცნიერი, მათ შორის ბევრი ახალგაზრდა მკვლევარი მონაწილეობდა. ლექციები ძირითადად აინშტაინის პროგრამის ფარგლებში აღჭურვილ ლაბორატორიებში ჩატარდა და მოიცავდა როგორც თეორიულ, ასევე პრაქტიკულ ნაწილს.
კონკურსში ჩაერთვნენ საქართველოს ყველა რეგიონის მოსწავლეები. ნამუშევრები წარმოდგენილი იყო ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის მიმართულებებით, ასევე გამოგონებები იყო სასოფლო-სამეურნეო, ენერგეტიკის და საინჟინრო სფეროებში.
საკონკურსო კომისიის მიერ 7 საუკეთესო პროექტი შეირჩა, რომელთა ავტორებიც მედლებით, დიპლომებით, ფასიანი საჩუქრებითა და ფულადი პრემიებით დაჯილდოვდებიან. გრანპრის მფლობელი სასწავლო-შემეცნებითი ტურით ევროპაში, კერძოდ, ინგლისში გაემგზავრება. პირველ ადგილზე გასული პროექტი დაჯილდოვდება 5 000 ლარით, მეორე ადგილი - 3 000 ლარით, ხოლო მესამე - 2 000 ლარით.
საკონკურსო განაცხადებში შემოსული ყველაზე საინტერესო და ინოვაციური პროექტები კი, ექსპო-ჯორჯიას საგამოფენო პავილიონში გამოიფინა. ორი დღის განმავლობაში წარმოდგენილი პროექტების ავტორები აკეთებენ საკუთარი ნამუშევრის პრეზენტაციებს და პასუხობენ დამთვალიერებლის კითხვებს. გამოფენას ესწრებიან როგორც თბილისის, ასევე საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სკოლის მოსწავლეები.

The contest was administered by Shota Rustaveli National Science Foundation under the Ministry of Education and Science of Georgia. The main goals of the competition were to enhance the knowledge of the schoolchildren, support developing a creative thinking, get them interested in technical innovations and progress and reveal the schoolchildren inventors.
IV-XII graders of all general educational institutions were eligible to participate in the competition. They took part both as an individual and as a team member. Schoolchildren had to turn in a description of their invention and its illustration draft/model along with the application.
In order to promote the contest, public lectures were organized at the schools. Up to 50 scientists and young researches of different fields of sciences delivered the lectures covering both theoretical and practical courses. The lectures were held at the modern laboratories of the schools constructed within the scope of the Einstein Program of the Ministry.
All interested schoolchildren from all regions of Georgia participated in the Leonardo Da Vinci Contest. The works were presented in Physics, Chemistry and Biology as well as in Agriculture, Energy and Engineering.
The jury selected 7 best projects. The authors of these projects were granted with medals, diplomas, and cash prizes. Grand prix holder will be sent to England to participate in a study tour.
The winners were awarded with the cash prizes: 1st place – 5 000 GEL, 2nd place - 3 000 GEL, 3 rd place–2 000 GEL.
The most interesting and innovative projects were exhibited at the Expo Georgia Exhibition Center. The authors of these innovative projects made presentations of their works and answered to the questions of the visitors. The exhibition is attended by the schoolchildren from Tbilisi and regions as well.