საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი ჩახნაშვილმა ზუგდიდის რაიონის სოფლებში კოკი და ორსანტია რეაბილიტირებული სკოლები მოინახულა. ორივე სოფელი მდინარე ენგურის მარცხენა სანაპიროზე მდებარეობს და სწორედ სანაპირო ზოლი ჰყოფს მათ აფხაზეთის ადმინისტრაციული საზღვრისაგან.
კოკის საჯარო სკოლას საუკუნენახევრის ისტორია გააჩნია. იგი ზუგდიდის სკოლათა შორის ერთ-ერთი უძველესია. ამჟამად კოკის საჯარო სკოლას გააჩნია ორსართულიანი კორპუსი, სადაც 179 მოსწავლე სწავლობს, ამათგან 66 აფხაზეთიდან დევნილია. სკოლა პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამა “იაკობ გოგებაშვილის” ფარგლებში ნაწილობრივ რეაბილიტირებული იყო, მიმდინარე წელს ამერიკის საელჩოსთან არსებული ამერიკის განვითარების სააგენტოს დაფინანსებით, სკოლას სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა.
ორსანტიის საჯარო სკოლა 1932 წელს დაარსდა. 1980 წელს აშენდა ამჟამად მოქმედი სკოლის სამსართულიანი კორპუსი. 2007 წელს პრეზიდენტის ნაციონალური პროგრამა “იაკობ გოგებაშვილის” ფარგლებში სკოლას ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ჩაუტარდა, ხოლო მიმდინარე წლის აპრილში დასრულდა საერთაშორისო ორგანიზაცია “USAID”-ის დაფინანსებით სკოლის კორპუსის გარემონტება. ამჟამად სკოლის კონტიგენტი 290 მოსწავლით განისაზღვრება, ამათგან 85 აფხაზეთიდან დევნილია.
სკოლების ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესება და თანამედროვე სტანდარტების სკოლების მშენებლობა სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ამ დროისთვის საქართველოს მასშტაბით არაერთი სკოლის რეაბილიტაცია და მშენებლობა მიმდინარეობს.

Koki public school in one of the oldest schools in Zugdidi, it has a two storied building, about 179 schoolchildren study there and 66 are displaced from Abkhazia. Until recently, the school was partially rehabilitated which was carried out within the scope of the President’s Iakob Gogebashvili Program, this year, USAID undertook a full renovation of the school.
Orsanta public school was founded in 1932. In 1980, a new building was built for the school, which was partially rehabilitated in 2007 within the frame of the President’s Iakob Gogebashvili Program. In April renovation works were fulfilled with the financial support of the USAID. There are 290 schoolchildren at this school and 85 are displaced from Abkhazia.
Enhancing the school infrastructure is one of the priorities of the Ministry of Education and Science of Georgia. Currently, Ministry undertakes a rehabilitation and construction of the schools throughout Georgia.