მინისტრის განცხადებით, ჩატარებული გამოცდების შედეგები და მათი ანალიზი საშუალებას გვაძლევს განვაცხადოთ - უპრეცედენტო საატესტატო გამოცდები შედგა! რვადღიანი საგამოცდო პროცესი სამინისტროს მიერ გატარებული კომპლექსური ღონისძიებების საფუძველზე, წარმატებულად და ხარვეზების გარეშე წარიმართა, ყველაზე მნიშვნელოვანი კი ის შედეგებია, რომელიც მოსწავლეებმა აჩვენეს. მოსწავლეთა 30%-მა ცოდნის მაღალი დონე გამოავლინა და შესაბამისად, მაღალი შეფასება დაიმსახურა, მათგან ხუთმა პროცენტმა კი, საუკეთესო შედეგი აჩვენა.
მინისტრის ბრძანებით, 2011 წლისთვის საატესტატო გამოცდების გამსვლელი ბარიერი ყველა საგანში 5.5 ქულით განისაზღვრა. თუმცა, მხოლოდ წელს, იმ მოსწავლემ, რომელმაც რვა საგნიდან ნებისმიერ სამ საგანში მინიმუმ 5.2 ქულა მიიღო, დარჩენილ 5 საგანში კი - 5.5 და მეტი, 2011 წლის სკოლის გამოსაშვები გამოცდები წარმატებით ჩააბარა. არაქართულენოვან სკოლებში კი, ქართულ ენაში გამსვლელ ბარიერად 5,1 ქულა დადგინდა, სხვა საგნებზე საერთო წესი ვრცელდება.
2011 წლისთვის ბარიერთან დაკავშირებით შეღავათები იმის გათვალისწინებით დადგინდა, რომ წელს საატესტატო გამოცდები პირველად ჩატარდა, მომავალ წელს სამ საგანში დაწესებული შეღავათები აღარ იქნება, გამსვლელი ბარიერი კი, 5.5 ქულა იქნება, ასევე არაქართულენოვან სკოლებში ქართულ ენაში გამსვლელი ბარიერი 5.3 ქულა იქნება.
საატესტაო გამოცდები ე.წ. CAT-ის ტიპის საგამოცდო მოდელით ჩატარდა. ასეთი მასშტაბური გამოცდა პირველია არა მარტო საქართველოში, არამედ მსოფლიოში. გამოცდები საქართველოს 1520 სკოლის საგამოცდო ცენტრში მიმდინარეობდა, სადაც მოწესრიგებული და მობილიზებული იყო ლოკალური ქსელები და საჭირო აპარატურა. 1520-ივე სკოლაში საგამოცდო პროცესი უახლესი სისტემებით აღჭურვილი სასერვერო ოთახიდან ვიდეო გამოსახულების საშუალებით კონტროლდებოდა.
გამოცდა 8 საგანში ჩატარდა: ქართული ენა და ლიტერატურა, უცხოური ენა (ერთი-ერთი), მათემატიკა, ისტორია, გეოგრაფია, ფიზიკა, ქიმია და ბიოლოგია. საატესტატო გამოცდები 23 მაისს ქართული ენისა და ლიტერატურის გამოცდით დაიწყო და 1 ივნისს მათემატიკის გამოცდით დასრულდა. საქართველოს მოქალაქე ეთნიკური უმცირების წარმომადგენლები გამოცდებს მშობლიურ ენაზე აბარებდნენ.

By the announcement of the Minister Shashkini, “based on the exams outcomes and their analysis, we can declare that the unprecedented exams have been organized successfully. Eight-day-long exam process was carried out without complications as a result of the complex measures taken by the Ministry. However, the most important is the schoolchildren’s accomplishments in these exams; - 30 % of the school graduates showed high level of knowledge at the exam. 5 % out of them - got the highest points.
According to the Minister’s decree, the minimum competency level for all subjects is 5.5 point. Proceeding from the fact, that the school leaving exams were organized for the first time in Georgia, all schoolchildren who got minimum 5.2 points in any three subjects and 5.5 points in other 5 subjects have passed the exams. The minimum competency level for the schoolchildren of non-Georgian schools in Georgian Language is 5.1 point; for other subjects the same general rule is applied.
Nevertheless, this precedent will not be used in the next year’s school leaving exams. The next year, the minimum competency level for all subjects will be 5.5 point. Minimum competency level in Georgian Language exam for the schoolchildren of non-Georgian schools will be 5.3.
School leaving exams was organized in the format of Computer Adaptive Testing (CAT). The exams were held at the examinations centers of 1520 schools across Georgia. Each school was supplied with the necessary technical equipments and the local networks were upgraded. The process of the exams was monitored with the central server and audio equipments at the Data Processing Center of the Ministry.