ქვეყნის მასშტაბით წარჩინებულ მოსწავლეთა მედლებით დაჯილდოების პროცესი გრძელდება. ამჯერად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ნოდარ სურგულაძემ და გურიის რეგიონის გუბერნატორმა ვალერიან ჩიტაიშვილმა “განსაკუთრებით ნიჭიერი ბავშვებისა და ახალგაზრდების მხარდაჭერის პროგრამის” ფარგლებში, გურიის რეგიონის 52 წარჩინებულ კურსდამთავრებულს ოზურგეთის №4 სკოლაში ოქროსა და ვერცხლის მედლები გადასცეს.
ოზურგეთის, ჩოხატაურისა და ლანჩხუთის სკოლების კურსდამთავრებულთა შორის 22 ოქროსა და 30 ვერცხლისმედალოსანია. რეგიონის ყველა სკოლის მოსწავლემ წარმატებით გაართვა თავი საატესტატო გამოცდებს, მათ შორის რამდენიმე შედეგების რეინტინგული სიის პირველ ასეულშია. გურიის რეგიონიდან აბიტურიენტთა 70%ა-მა უნარების შედეგების მიხედვით მაღალი შეფასება დაიმსახურა.
მესამე წელია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს პრეზიდენტის ინიციატივით, ”წარჩინებულ მოსწავლეთა მედლების” ქვეპროგრამას ახორციელებს, რომლის ფარგლებშიც 2010-2011 წლისათვის 877 ოქროსა და 1122 ვერცხლის მედალი გაიცემა. მედალოსან კანდიდატთა შერჩევის კრიტერიუმები ”ეროვნული სასწავლო გეგმით” რეგულირდება. 2010-2011 სასწავლო წლის წარჩინებით სკოლადამთავრებულებისათვის სახელობითი ოქროსა და ვერცხლის მედლები დამზადდა. სახელისა და გვარის გარდა მათზე მითითებულია შესაბამისი წელი.

Deputy Minister of Education and Science Nodar Surguladze and Governor of Guria region Valerian Chitaishvili awarded 52 successful students with golden medals at Ozurgeti Public School №4 in the frame of the Supporting Gifted and Talented Youth Programme.
In total, there are 22 golden and 30 silver medals holders in the schools of Ozurgeti, Chokhatauri and Lanchkhuti. School students of Guria region performed well in the high school graduation exams. Some of them got the highest scores and are among the most successful schoolchildren in Georgia. 70% of the schoolchildren from this region received high scores in General Ability test.
On the initiative of the President of Georgia, the Ministry of Education and Science implements “Sub-programme for Awarding the Best students with Medals”. In the frame of this program, in total, 877 golden and 1122 silver medals was prepared for 2010-2011 academic year. The criteria for selecting the medal candidates are regulated by the National Curriculum. Each medal has the name of the owner and the year of graduation scripted on it.