პროფესიულ განათლებაში სოციალური პარტნიორობის პოლიტიკის განსაზღვრისა და პროფესიონალი კადრების დასაქმების მიზნით დოკუმენტი შეიქმნა, რომელსაც ხელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, საქართველოს პროფესიული კავშირების გაერთიანების თავმჯდომარემ ირაკლი პეტრიაშვილმა და საქართველოს დამსაქმებელთა ასოციაციის პრეზიდენტმა ელგუჯა მელაძემ მოაწერეს.
საქართველოს მთავრობის ინიციატივით, პროფესიული განათლების განვითარებისა და პროფესიულ განათლებაში სახელმწიფო დაწესებულებების, დამსაქმებლების, პროფესიული კავშირების, არასამთავრობო სექტორისა და პროფესიული კოლეჯების კოორდინირებული მოქმედების უზრუნველყოფის მიზნით, პროფესიული განათლებისა და მომზადების ეროვნული პროფესიული საბჭო შეიქმნა. ხელმოწერილი დოკუმენტი სწორედ, საბჭოს მიერ არის შემუშავებული და მიზნად ისახავს პროცესში ჩართულ მხარეებს შორის პასუხისმგებლობების გამიჯვნას.
სამმხრივი დიალოგის რეჟიმში უნდა მოხდეს შრომის ბაზარზე მოთხოვნადი პროფესიების განვითარება, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების პედაგოგთა და ტექნიკური პერსონალის კვალიფიკაციის ამაღლება, ახალი პროგრამების დანერგვა, შესაფერისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის ჩამოყალიბება და შრომის უსაფრთხო პირობების შექმნა.
დოკუმენტში მკაფიოდაა ჩამოყალიბებული ყველა ის ვალდებულება, რაც პროცესში ჩართულ მხარეებს კერძოდ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, პროფესიული კავშირებს, მათ გაერთიანებებსა და დამსაქმევლებს ევალებათ.

Document on defining a policy of social partnership in the field of professional education has been developed. Minister of Education and Science of Georgia Dimitri Shashkini, Chairman of the Trade Unions of Georgia Irakli Petriashvili and President of Georgian Employer’s Association Elguja Meladze signed the document.
By the initiative of the Government of Georgia National Professional Council has been created. The Council supports the development of professional education and close collaboration of professional associations and unions, employers, private and government providers in the field of professional education.
The cooperation between the parties envisages the development of such professions that meet the requirements of labor market, development of new programs, and improvement of material-technical base.
The document defines the responsibilities of the Ministry of Education and Science of Georgia, Professional Unions and Employers.