2011-2016 წლების ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების საშუალო საფეხურზე ახალი არჩევითი საგანი - ,,მსოფლიო კულტურა'' შემოდის. ამ თემას პედაგოგთა კონფერენცია მიეძღვანა, რომელიც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა.
ცენტრის მიერ შემუშავებული საგნობრივი პროგრამა პილოტირებას თბილისისა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 12 საჯარო და 2 კერძო სკოლაში გადიოდა. კონფერენციაზე მოწვეულნი იყვნენ როგორ საპილოტე სკოლების პედაგოგები, ასევე ის პედაგოგები, რომელთა სკოლებმა 2011-2012 სასწავლო წელს უკვე აირჩიეს საგანი ,,მსოფლიო კულტურა’’, მათ შორის თბილისის, კახეთის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, იმერეთის, გურიის, აჭარის, რაჭა-ლეჩხუმის, სვანეთის, მცხეთა-მთიანეთის, აფხაზეთის, სამცხე-ჯავახეთის საჯარო სკოლებიდან.
კონფერენციის მსვლელობისას საპილოტე სკოლების პედაგოგებმა მოკლე სამოდელო გაკვეთილები წარმოადგინეს თემებზე: ”კულტურათა მრავალფეროვნება”, ”კულტურის უნივერსალიები”, ”ბუნება და კულტურა”, ”კულტურათა ტიპოლოგია”, ”კულტურათა დინამიკა” და სხვ.
პედაგოგთა კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ,სამინისტროს ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ, ცენტრის ,,მსოფლიო კულტურის’’ ექსპერტებმა, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინტერკულტურული დიალოგის იუნესკოს კათედრისა და თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის პროფესორებმა.

According to the new national curriculum of 2011-2016, new selective subject “World Culture” will be introduced in Xth, XIth and XII th grades of secondary school in Georgia. Teachers’ conference was held on this issue, organized by the National Curriculum and Assessment Center of the Ministry.
The subject program of the World Culture was developed by the subject matter working group of the National Curriculum and Assessment Center and was piloted in 12 public and 2 private schools of Tbilisi and different regions of Georgia.
The conference was attended by those teachers whose schools selected “World Culture” as a selective subject for 2011-2012 academic year. Teachers came from the schools of Tbilisi as well as of Kakhei, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Imereti, Guria, Adjara, Racha- Lechkhumi, Svaneti, Mtsketa-Mtianeti, Abkhazia, Samtskhe- Javakheti regions.
Some of the teachers presented model lessons on various topics of the subject “World Culture” at the conference.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze , Director of National Curriculum and Assessment Center, Natia Jokhadze, experts of the center as well representative of UNESCO Chair in Intercultural Dialogue of Tbilisi Ivane Javakhishvili State University and Free University took part in the conference.