სამთავრობო პროგრამის ”ერთიანი საქართველო სიღარიბის გარეშე” ფარგლებში, სახელმწიფო ყველა კლასის სოციალურად დაუცველ მოსწავლეს სასწავლო სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფს. წელს წიგნების დისტრიბუციის პროცესში საქართველოს ფოსტა ჩაერთვება. შესაბამის მემორანდუმს ხელი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და საქართველოს ფოსტის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ კახა ბაინდურაშვილმა მოაწერეს.
მემორანდუმი სოციალური ხელშეწყობის მიზნით, სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ინტერესების გათვალისწინებით გაფორმდა. სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახების მოსწავლეების სასკოლო სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფა აუცილებელია იმისათვის, რომ ყველა მოსწავლეს სწავლის თანაბარი პირობები ჰქონდეს.
2010-2011 სასწავლო წელს, პირველიდან მეთორმეტე კლასის ჩათვლით, სახელმძღვანელოები უკლებლივ ყველა მოსწავლემ უსასყიდლოდ მიიღო. აღსანიშნავია, რომ 2010-2011 სასწავლო წელს სახელმძღვანელოები სოციალურად დაუცველ იმ მოსწავლეებს გადაეცათ, ვისი სარეიტინგო ქულა 57 000 იყო, ახალ 2011-2012 სასწავლო წელს, სახელმძღვანელოები საჩუქრად I-VI კლასის იმ მოსწავლეებსაც გადაეცემათ, ვისი სარეიტინგო ქულა 70 000-ს შეადგენს. ხოლო, VII-XII კლასის მოსწავლეებს სახელმწიფოსგან საჩუქრად სახელმძღვანელოები 57 000 სარეიტინგო ქულის შემთხვევაში გადაეცემათ.
სოციალურად დაუცველი მოსწავლეებისთვის სახელმძღვანელოების დარიგებას საქართველოს ფოსტა 1 სექტემბრიდან დაიწყებს და 14 სექტემბრამდე დაასრულებს. წიგნები ყველა რეგიონის სოციალურად დაუცველი ბავშვებისთვისაა განკუთვნილი და მათ ყველა მოსწავლე მიიღებს. მომავალში სახელმძღვანელოები სკოლის ბიბლიოთეკებს დარჩება და შემდგომში მის გამოყენებას სხვა სოციალურად დაუცველი ბავშვები შესძლებენ.
გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე, საქართველოს ფოსტა კიდევ ერთ ახალ სერვისს სთავაზობს ყველა მშობელს, სურვილის შემთხვევაში, მათ საშუალება ეძლევათ სახლიდან გაუსვლელად, საქართველოს ფოსტის მეშვეობით გამოიწერონ სასწავლო სახელმძღვანელოები, ფოსტა წიგნების სახლში მიტანას უზრუნველყოფს.

In the frame of program “Unified Georgia without Poverty”, Georgian government will provide all schoolchildren from socially vulnerable families with school textbooks free of charge. This year, Georgian Post will also get involved in a process of distribution the textbooks among schoolchildren. In this regard, Minister of Education and Science of Georgia, Dimitri Shashkini and Chair of Supervisory Board of Georgian Post, Kakha Baindurashvili signed a memorandum.
This initiative will provide equal learning opportunities to all family members and serve a purpose of assisting Families under Poverty Line.
In 2010-2011, all schoolchildren from first to twelfth grades got the textbooks free of charge. Last year, books were awarded to families whose rating score was less than 57 000. For 2011-2012 academic year, textbooks will be provided to I-VI graders whose families rating score is 70 000, as to VII and XII graders, they will be awarded the textbooks in case their family rating score is 57 000.
Georgian Post will start a process of distribution of the textbooks from September 1st and finish it on September 14th. Schoolchildren will receive books at home. Afterwards, these textbooks will be kept at the library and other school students from socially vulnerable families will have opportunity to use them.
In the frame of the above mentioned memorandum, Georgian Post offers a new service to the parents of the school student - parents can subscribe textbooks via post and Georgian Post will deliver them home.