საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო სენაკის რაიონში ახალ სკოლას აშენებს. სოფელ ნოქალაქევის საჯარო სკოლის მშენებლობის მიმდინარეობა მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ დაათვალიერა.
ნოქალაქევის საჯარო სკოლის ძველი ხის შენობა 1931 წელს იყო აშენებული. ამორტიზირებულ შენობას ექსპლუატაციის ვადა ჯერ კიდევ გასულ საუკუნეში გაუვიდა. ამ სკოლის 150 მოსწავლეს მეზობელ სოფელში უხდებოდა სკოლაში სიარული. ახალი თანამედროვე სკოლა 300 ბავშვზეა გათვლილი.
ნოქალაქევის საჯარო სკოლის მშენებლობა ინტენსიურად მიმდინარეობს, პარლელურად ხდება ეზოს მოპირკეთება - შემოღობვა, სკოლა აღიჭურვება თანამედროვე ტექნიკით, ექნება სასწავლო ლაბორატორია, ბიბლიოთეკა, კომპიუტერული კლასი, სპორტული დარბაზი და ღია სპორტული მოედანი. სკოლა განსაკუთრებული საჭიროების მქონე ბავშვებსაც მოემსახურება და ამით ყველა სტანდარტს დააკმაყოფილებს.

Educational and Scientific Infrastructure Development Agency under Ministry undertakes construction of a new school in Village of Nokalakevi, Senaki. Deputy Minister of Education and Science Irine Kurdadze visited the site of construction.
The original building of the school was constructed in 1931. The building has become obsolete for the past years and up to 150 schoolchildren had to take classes in the neighboring village school.
New school will start operating from November, 2011. The school will be equipped with modern technical facilities and will have school laboratory, library, computer class and sports pitch. The new school will also have its facilities adapted to the requirements of children with special educational needs.