პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული სახელმწიფო პროექტის ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის” ფარგლებში შერჩეულ მონაწილეებს ქ. ქუთაისში ზ. ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაში ინტენსიური ტრენინგი უტარდებათ. ტრენინგი მოიცავს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა სწავლისა და განვითარების თანამედროვე მეთოდები, კულტურული მრავალფეროვნება და თანაცხოვრება და ბილინგვური სწავლება. ტრენინგის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე კოკა სეფერთელაძე გაეცნო.
სექტემბერში პროგრამის მონაწილეები სამცხე-ჯავახეთში, ქვემო ქართლში და კახეთში გაემგზავრებიან, არაქართულენოვან სკოლებში მოსწავლეებს ქართულ ენას შეასწავლიან და დამატებით სხვა სასკოლო საგნების შესწავლაშიც დაეხმარებიან. მასწავლებლები რეგიონში ერთი აკადემიური წლის მანძილზე დარჩებიან და ადგილობრივ ოჯახებში იცხოვრებენ.
კოკა სეფერთელაძის განცხადებით, სამინისტრო ეროვნული უმცირესობების სამოქალაქო ინტეგრაციისათვის არაერთ მნიშვნელოვან პროექტს ახორციელებს, მათ შორის არის პროექტი ”ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის”, რომელიც ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებს სახელმწიფო ენის შესწავლაში ეხმარება.
პროექტის ფარგლებში, კონკურსის წესით, პირველ ეტაპზე, 186 კანდიდატი შეირჩა, პროგრამაში ჩართვა შეეძლო საქართველოს მოქალაქეს, რომლისთვისაც ქართული მშობლიური ენაა და ფლობს ბაკალავრის ან მაგისტრის აკადემიურ ხარისხს. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრო პროგრამის მონაწილე ბაკალავრებს, ერთი აკადემიური წლის მუშაობის სტაჟის საფუძველზე, მაგისტრატურას სრულად დაუფინანსებს. აგრეთვე მონაწილეებს, რომლებსაც მასწავლებლის სასერთიფიკატო გამოცდებში მონაწილეობის მიღება და პედაგოგიური პრაქტიკის გაგრძელება სურთ, პროგრამის ფარგლებში მიღებულ გამოცდილებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ერთწლიან სამუშაო სტაჟში უთვლის.

Participants of the project “Georgian Language for Future Success” initiated by the President, are taking up an intensive training course at Z.Zhvania School of Public Administration in Kutaisi. The training course includes the following modules: modern methods of learning and development, cultural diversity and bilingual learning. First Deputy Minister Koka Sepherteladze got familiar with the training process.
Trained teachers will commence their activities from September in non-Georgian schools of Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and Kakheti regions. They will spend one academic year in these regions and live in host families.
According to Koka Sepherteladze, “Ministry implements several projects in order to support integration of national minorities into a civic society and “Georgian Language for Future Success” is one of those programs that help the minorities to master the state language”.
All citizens of Georgia, who are native speakers of Georgian language and hold B.A or M.A degrees were eligible to participate in the open competition for the “Georgian Language for Future Success Program”; at this stage, selection committee chose 186 candidates. Ministry of Education and Science of Georgia will fund M.A studies of B.A participants of the program based on their one year work experience. At the same time, experience gained in the frame of the program will be considered in case the participants opt to pass Teacher Certification Exams and further pursue their career in teaching.