ახალი სასწავლო წლიდან მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეები ახალ სავალდებულო საგანს ,,საგზაო ნიშნები და მოძრაობის უსაფრთხოებას” შეისწავლიან. დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი ჩახნაშვილი და შინაგან საქმეთა აკადემიის რექტორი ხატია დეკანოიძე თბილისის 24-ე საჯარო სკოლის მეთერთმეტე კლასის მოსაწვლეებს შეხვდნენ და მათ ახალი საგნის სახელმძღვანელოები პირადად გადასცეს.
ახალი საგნის ,,საგზაო ნიშნები და მოძრაობის უსაფრთხოება” შემოღება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთობლივი გადაწყვეტილებაა. იგი მიზნად ისახავს, გზებზე უსაფრთხო მოძრაობის უზრუნველყოფას. სწორედ ამას შეუწყობს ხელს სკოლის ასაკში მიღებული ცოდნა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევები.
საგნის სწავლება სპეციალურად დაწერილი სახელძღვანელოებით განხორციელდება. მასწავლებელთა და მოსწავლეთა სახელმძღვანელოები შინაგან საქმეთა აკადემიაში მომზდდა და ისინი ყველა იმ ძირეულ საკითხებს მოიცავენ, რომლებიც აუცილებელია, რათა მოსწავლეები სრულყოფილად მომზადდნენ საგზაო მოძრაობის წესებსა და უსაფრთხოებაში. შინაგან საქმეთა აკადემიაში ახალი საგნის ყველა პედაგოგი გადამზადდა.
ავტომობილის მართვის თეორიულ კურსს მოსწავლეები სკოლაშივე გაივლიან. გამოცდების წარმატებით ჩაბარების შემთხვევაში, მოწავლეები 17 წლის ასაკში, მშობლის თანხმობის შემთხვევაში, მართვის დროებით მოწმობებს უსასყიდლოდ მიიღებენ. მათ საშუალება ექნებათ ქალაქში ავტომობილით იმოძრაონ, აეკრძალებათ მხოლოდ მგზავრების გადაყვანა. 18 წლის ასაკში კი, დროებითი მოწმობის ნაცვლად, ახალგაზრდა საერთაშორისო სტანდარტის მართვის მოწმობას ასევე უსასყიდლოდ აიღებს.

From the new academic year, 12th graders will be taught a new subject - “Traffic Signs and Road Safety”. Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Chakhnashvili, and The Rector of Police Academy, under the Ministry of Internal Affairs, visited Tbilisi Public School №24 and provided 12th graders with textbooks for this new subject.
The decision to introduce this new subject was made by the Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Internal Affairs with the goal of ensuring safe traffic on Georgia's roads. The program is expected to contribute greatly to the nation's overall safety.
The textbook was created by the Patrol Police Faculty of the Police Academy. The textbook consists of two parts: a theoretical textbook and a textbook of practical exercises, with thematic 1010 tests to obtain a driving license. Teachers of the new subject have already been trained at the Police Academy.
The schoolchildren will take automatic driver lessons (theoretical) at schools. Upon a successful competition of the course, the schoolchildren will receive temporary drivers’ licenses, at age 17, free of charge. Schoolchildren will need their parents’ consent to participate in these classes. The schoolchildren will have the right to drive the cars in the streets, though they will not be allowed to drive public passenger vehicles.
At the age of 18, these young adults will also be able to obtain an international driving license free of charge.