საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ერთ-ერთი პირველია სახელმწიფო სტრუქტურებიდან, რომელმაც ონლაინ დახმარების მომსახურეობა აამოქმედა. დღეს, პროგრამის მუშაობას მინისტრი დიმიტრი შაშკინი პირადად გაეცნო.
ონლაინ დახმარება არის პროგრამა Mibew Messenger, რომლის მეშვეობითაც ოპერატორები ონლაინ რეჟიმში, მომხმარებლების კითხვებს პასუხობენ. პროგრამა სექტემბრის ბოლოდან ამოქმედდა და აქტიურად მუშაობს. ოპერატორებთან დასაკავშირებლად საკმარისია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს (www.mes.gov.ge) ან, განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის (www.emis.ge) ვებ-გვერდებზე შესვლა და სასურველი კითხვის გაგზანა.
საზოგადოებისთვის ონლაინ მომსახურეობა ძალზე მოსახერხებელია, მომხმარებელს არ უწევს ლოდინი, ნებისმიერ კითხაზე იგი პასუხს მაშინვე იღებს. იმ შემთხვევაში თუ, დაკავშირება არასამუშაო დროს ხდება, მომხმარებლის შეტყობინება e-mail-ზე იგზავნება და ოპერატორი სამუშაოს დაწყებისთანავე პასუხობს მას. პროგრამა ყველასთვის უფასოა და ყოველი სამუშაო დღის 09:00-დან 19:00-მდე მუშაობს.
აღსანიშნავია, რომ ონლაინ დახმარების მომსახურეობა რამდენიმე დღეა რაც ამოქმედდა და უკვე 3000-მდე შეტყობინებაა შემოსული. ცხელი ხაზის განყოფილებაში კი, ზოგადად თვის განმავლობაში დაახლოებით 13400-მდე ზარი შემოდის. ონლაინ დახმარებასთან ერთად სატელეფონო ცენტრის განყოფილებაში ვიდეო ზარი და ცხელი ხაზი მუშაობს.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ინფორმაციის გამჭვირვალობისა და მისი ოპერატიულად საზოგადოებისათვის მიწოდებისთვის ყველა არსებულ საშუალებას მაქსიმალურად იყენებს. ონლაინ დახმარებისა და ცხელი ხაზის გარდა, სამინისტრო facebook-ის ოფიციალური გვერდების მეშვეობით www.facebook.com/mes.gov.ge; www.facebook.com/dimitrishashkini; www.facebook.com/emis.ge თავის მომხმარებლებს ოპერატიულად, 24 საათის განმავლობაში მათთვის საინტერესო ყველა კითხვაზე სცემს პასუხებს.

The Ministry of Education and Science of Georgia is one of the first governmental institutions to activate online support service. Today, Minister Dimitri Shashkini was personally introduced to the working process of the program.
The ministry’s online support is run on the program Mibew Messenger, which enables operators to answer online customers’ questions. The service was activated at the end of September and has proved to work effectively. To connect to online operators, one only needs to load the web-page of the Ministry of Education and Science of Georgia (www.mes.gov.ge) or the Education Management Information Systems’ web-page (www.emis.ge) and submit their question.
Online support is very convenient for customers who no longer have to wait, but instead can receive answers immediately. In the case that customers send questions during non-working hours, the messages will be stored in e-mail form and operators will answer them upon the commencement of the next working day. The service is free of charge and works from 09:00 a.m. till 7:00 p.m.
It should be noted that online support began working several days ago and already registered 3,000 incoming messages. During the month, the hot line received 13,400 calls. The calling centre department utilizes both a video call and telephone hot line along with the online support.
The Ministry of Education and Science of Georgia utilizes all resources to insure transparency of information and to deliver such news timely to the public. Beside online support and the hot line, customers can receive news updates and press releases 24 hours a day via MES’s official facebook page: www.facebook.com/mes.gov.ge; www.facebook.com/dimitrishashkini; www.facebook.com/emis.ge