საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ირინე ქურდაძემ, არასამთავრობო ორგანიზაცია ”ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა” თავმჯდომარემ მიხეილ დევდარიანმა და საქართველოში აივ პრევენციის დირექტორმა მამუკა ჯიბუტმა პროექტის "არჩევანი შენზეა" დაწყებასთან დაკავშირებით ბრიფინგი გამართეს.
ახალი პროექტი "საქართველოში აივ პრევენციის პროექტის" ერთ-ერთ კომპონენტს წარმოადგენს და მას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერითა და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) დაფინანსებით, ორგანიზაცია "ახალი თაობა-ახალი ინიციატივა" ახორციელებს.
პროექტი განკუთვნილია საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების IX–XII კლასის მოსწავლეებისათვის და ითვალისწინებს მათ ჩართვას სხვადასხვა სახის ინტერნეტ კონკურსებში (ეროვნული კონკურსი "გააკეთე სწორი არჩევანი!", სლოგანების კონკურსი, ფოტოკონკურსი) და აქტივობებში (მოკლე თეატრალური წარმოდგენების კონკურსი და შიდსთან ბრძოლის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი მარათონი).
კონკურსების მიზანია სკოლის მოსწავლეებში ცხოვრების ჯანსაღი წესის წახალისება; ახალგაზრდების ცნობიერების ამაღლება აივ ინფექციისა და მავნე ჩვევების (ნარკოტიკები, თამბაქო, ალკოჰოლი) უარყოფითი მხარეების შესახებ; ასევე მოსწავლეების შემოქმედებითი უნარების დახვეწა და განვითარება.
კონკურსებში მონაწილეობა შეუძლიათ საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების IX–XII კლასის მოსწავლეებს. მონაწილეობის მსურველებმა უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ვებგვერდზე www.geoyouth.ge და გაეცნონ თითოეულ კონკურსში მონაწილეობის წესებს.
კონკურსებში გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან ფასიანი საჩუქრებით და სერტიფიკატებით. ასევე სპეციალური პრიზები და სერტიფიკატები გადაეცემათ სკოლების დირექტორებს და აქტიურ მასწავლებლებს. მარათონი და კონკურსებში გამარჯვებულების დაჯილდოების ცერემონიალი გაიმართება 2011 წლის 10 დეკემბერს, კულტურის საერთაშორისო ცენტრში "მუზა".

The Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Irine Kurdadze; the chairman of the non-governmental organization “New Generation-New Initiative,” Mikheil Devdariani; and the head of HIV prevention in Georgia, Mamuka Jibuti held a briefing about the implementation of a new project: “Choice on You”.
The Ministry of Education and Science of Georgia supports “Choice on You” as a main component of HIV prevention in Georgia.. USAID is funding the project while the organization “New Generation-New Initiative” implements it.
The projects’ aim is to connect IX-XII forms schoolchildren in various competitions--such as the national competition “Make right choice!” slogans and photos competition--and activities, including a short theatrical performance and competition for World AIDs day marathons.
The aim of the competition is to encourage schoolchildren to live healthy life, increase young people’s awareness about the negative effects of HIV infection and dangerous habits (drugs, tobacco, alcohol), and also to foster schoolchildren’s creative skills and intellectual development.
Secondary schools’ IX-XII forms schoolchildren are invited to participate in the competitions. Schoolchildren who wish to participate, must register at the web-site www.geoyouth.ge and familiarize themselves with the rules of competition.
Winners will be awarded and receive certificates, along with special prices and certificates given to their school directors and participating teachers. The awards ceremony will hold on 10th of December, 2011 at the cultural international center, “Muza”.