საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული ”კახეთის განვითარების პროექტის” ფარგლებში, გურჯაანის რაიონის სოფელ კაჭრეთში მდებარე პროფესიულ კოლეჯში ”აისი” კონფერენცია გაიმართა, რომელზეც კახეთში ტურიზმის განვითარებისა და ამ პროცესში კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯის მონაწილეობის საკითხი განიხილეს.
კონფერენციაში საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, ტურიზმის დეპარტამენტის თავმჯდომარე მაია სიდამონიძე, იუსტიციისა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროების წარმომადგენლები და ადგილობრივი დამსაქმებლები მონაწილეობდნენ.
კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯი ”აისი” საქართველოში ტურიზმის სფეროს კადრების მომზადების ერთ-ერთ ძირითად წყაროს წარმოადგენს. შესაბამისად, ”კახეთის განვითარების პროექტში” კოლეჯი აქტიურად ჩაერთვება და ყველა საჭირო პერსონალს ადგილზე, კახეთშივე გადაამზადებს.
კონფერენციის ფარგლებში, პროფესიული კოლეჯის ”აისი” სტუდენტებმა სტუმრებსა და ბიზნესის წარმომადგენლებს კოლეჯის ბაზაზე აგრო ტურიზმის მიმართულებით ცოცხალი პროცესი აჩვენეს.
კაჭრეთის პროფესიული კოლეჯი განთავსებულია სპეციალურ კომპლექსში, რომელსაც უკავია 12 ჰა ტერიტორია. აქვს რამდენიმე ძირითადი ნაგებობა: სასწავლო, საყოფაცხოვრებო და საერთო საცხოვრებლის კორპუსები, ავტოსარემონტო სახელოსნო და ღვინის სახლი, პრაქტიკული სწავლებისათვის მოწყობილი და აღჭურვილი სახელოსნოები.
კოლეჯში ტურიზმის განხრით არაერთი პროგრამა ხორციელდება: გიდი (გეოტურიზმი და ა.შ.), ტუროპერატორი (აგრო-, ეკო-, და ა.შ. ოპერატორი), სასტუმრო საქმის მწარმოებელი, მზარეული, მიმღებ-რეცეფციონისტი და სხვა.
ამ ეტაპზე კოლეჯში 300 სტუდენტი იღებს პროფესიულ განათლებას. 200-მდე სტუდენტი სარგებლობს პროფესიულ კოლეჯის საერთო საცხოვრებლით, რომელიც აღჭურვილია თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად.
კოლეჯის საუკეთესო კურსდამთავრებულების დასაქმების სურვილს პარტნიორი კომპანიები ,,ავანგარდი”, ,,თელიანი ველი”, ,,შუხმან ვაინ ჯორჯია”, ,,საქართველო მარანი”, კორპორაცია ,,ქინძმარაული”, კაჭრეთში მდებარე სასტუმრო ”ამბასადორი”, ასევე კახეთის სხვადასხვა სასტუმროები გამოთქვამენ.

A conference was organized in the vocational college “Aisi”, (village of Kachreti, Kakheti) as a part of the Kakheti Development Project initiated by the President of Georgia. Participation of the vocational college “Aisi” in the mentioned project was discussed at the conference.
The conference was attended by the Minister, Dimitri Shashkini, chairperson of the Tourism Department, Maia Sidamonidze, representatives of the Ministry of Justice and local employers.
Kachreti Vocational College is one of the providers of the personnel in the tourism sector; therefore its involvement in the Kakehti Development Project will be of utmost importance.
In the scope of the conference, the students of the college presented the case studies in agro tourism sector to the audience.
Kachreti vocational college is placed in a special complex occupying 12 hectare. It has several buildings: teaching building, dorm, auto repair workshop and wine house. There is also number of workshops for conducting practical work.
The following specialties are offered in the tourism field: hotel management specialist, receptionists, guide (geo-tourism), tour operator (agro-tourism), and cook.
At present, there are 300 students of various nationalities in the college, up to 200 students live in the dorm.
The partner companies express readiness to recruit the best graduates; among them are: “Avangardi”, “Teliani Valley”, “Shukhman Wine Georgia”, “Sakartvelo- Marani”, Corporation” Kindzmarauli”, as well as the hotels in Sighnaghi and other cities in Kakheti region.