დიმიტრი შაშკინმა უცხოელ სტუმრებს ბოლო წლებში განათლების სისტემაში დანერგილი სიახლეები გააცნო და დეტალურად იმ პროექტებზე შეჩერდა, რომელთაც სამინისტრო უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით ახორციელებს, კერძოდ, საქართველოში მიმდინარეობს თანამედროვე სტანდარტების სასწავლო გარემოს შექმნა, ინერგება ახალი სასწავლო პროგრამები და ხდება ისეთი პროფესიების წახალისება, რომელზედაც შრომის ბაზარზე დიდია მოთხოვნა და ქვეყნის ეკონომიკის წინსვლას ემსახურება.
უცხოელი სტუმრების შეფასებით მნიშვნელოვანია, როდესაც სახელმწიფო ასე ზრუნავს თავისი მოქალაქეების განათლების დონის ამაღლებაზე, აძლევს მათ უცხოეთის სხვადასხვა უნივერსიტეტებში სწავლის შესაძლებლობას და მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში სამაგისტრო პროგრამებს უფინანსებს.
მინისტრთან შეხვედრაზე მომავალი თანამშომლობის ჭრილში, საქართველოში უცხოეთის წამყვანი უმაღლესი და პროფესიული სასწავლო დაწესებულებათა ფილიალების ამოქმედების პერსპექტივაც იქნა განხილული. ამის წინაპირობა საქართველოში ”განათლების საერთაშორისო გამოფენა 2012-ის” ორგანიზებამ უკვე შექმნა.

The participants of the International Education Fair 2012 met the Minister, Dimitri Shashkini, to familiarize themselves with the ongoing reforms in Georgian education system, to establish contacts with the respective educational institutions, and to launch joint educational projects. The foreign guests were the representatives of leading higher educational institutions of France, Latvia, Czech Republic, Italy, Switzerland, Cyprus, Turkey, and Romania.
During the meeting, the Minister highlighted the recent developments in the educationl sphere and spoke about current projects and programs that are being implemented in Georgia's higher education and science fields.
The foreign guests positively assessed the ongoing programs in the higher education field; they especially took a great interest in a program that gives Georgian citizens opportunity to pursue MA program at the world class universities.