საქართველო პირველად იღებს მონაწილეობას Microsoft-ის საინფორმაციო ტექნოლოგიების საერთაშორისო კონკურსში ”Imagine Cup”. კონკურსში გამარჯვებული გუნდი ავსტრალიაში მსოფლიო ფინალზე გაემგზავრება. კონკურსის თემაა სამყარო, სადაც ტექნოლოგია ჩართულია მსოფლიოს აქტუალური პრობლემების მოგვარების პროცესში.
”Imagine Cup”-ში მონაწილეობა 16 წლის ზემოთ ნებისმიერ სტუდენტს ან მოსწავლეს შეუძლია. პირველი ეტაპი 7 მარტიდან 15 აპრილამდე ჩატარდება. რეგიონალური ფინალი, რომელშიც 10 საუკეთესო გუნდი მიიღებს მონაწილეობას, თბილისში 28 აპრილს გაიმართება. პირველ ადგილზე გასული გუნდი 2012 წლის 6-10 ივლისს ავსტრალიაში მსოფლიო ფინალზე გაემგზავრება, სადაც წარმატების შემთხვევაში, 25 000 დოლარს პრიზის სახით მიიღებს.
დღეს, კონკურსთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა, USAID-ს მისიის ხელმძღვანელმა საქართველოში სტივენ ჰაიკინმა, Microsoft-ის ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ახალი ბაზრების გენერალურმა მენეჯერმა ვერონიკა პრიკრილოვამ და მაიქროსოფთ საქართველოს გენერალურმა მენეჯერმა დავით ასათიანმა ბრიფინგი გამართეს.
კონკურსი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და USAID-ს ფინანსური მხარდაჭერით იმართება და მას „მაიქროსოფთ საქართველო“ და სამინისტროს „განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა“ ატარებს. მხარდამჭერებს შორისაა კომპანიები ”სინგულარ ჯგუფი” და ”ალგორითმი”.
ავსტრალიაში ფინალისტთა გამგზავრება ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ეკონომიკური აღმავლობის ინიციატივის (EPI) ფინანსური მხარდაჭერით მოხდება. პროექტი საქართველოს ეკონომიკის სხვადასხვა დარგების, მათ შორის საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო დარგის, კონკურენტუნარიანობის ზრდას ემსახურება.
USAID საქართველოში: ბოლო 20 წლის განმავლობაში ამერიკელმა ხალხმა USAID-ის მეშვეობით 15 მილიარდ დოლარზე მეტი დახმარება გაუწია საქართველოს. ამჟამად 40-ზე მეტი პროექტია განხორციელების პროცესში. ეს პროექტები მიზნად ისახავს დახმარება გაუწიოს საქართველოს თავისუფალ დემოკრატიაზე გადასვლის პერიოდში, მათი ინიციატივის შემწეობით ჩქარდება ეკონომიკის ზრდა, ვითარდება დემოკრატიული ინსტიტუტები და უმჯობესდება ჯანდაცვისა და განათლების სფეროები. USAID-ი 100-ზე მეტ ქვეყანას უწევს ეკონომიკურ და ჰუმანიტარულ დახმარებას. დამატებითი ინფორმაციისათვის ეწვიეთ საიტს

School students older than 16 are eligible to participate in the competition. The first round will be held from the 7th of March till the 15th of April. The final round will be arranged in Tbilisi on the 28th of April. The finalist team on a regional level will travel to Sydney, Australia, next July to compete at the Imagine Cup 2012 Worldwide Finals. If the team wins, it will receive a cash prize ($25 000).
Today, the Minister, Dimitri Shashkini, Mission Director for the U.S. Agency for International Development’s (USAID) programs in Georgia, Stephen Haykin, Microsoft Central and Eastern European Markets General Manager, Veronica Prikrilova and Micrsofot Georgia General Manager, David Asatiani, announced Georgia’s participation in the competition at a joint briefing held at the MES.
The competition is supported in part by USAID’s Economic Prosperity Initiative (EPI), which assists public and private actors to boost competitiveness in certain sectors of the Georgian economy, including the information and communications technologies (ICT) sector.
EPI will also support the winner of the Georgia competition to attend the international finals in Australia in July 2012. Microsoft’s annual Imagine Cup student competition focuses on increasing knowledge around specific technology, and on developing innovative solutions to real problems.
USAID has supported Georgia with 15 million dollars during the last twenty years. It implements 40 different projects in Georgia that are aimed at improving economic competitiveness and welfare of the nation, as well as delivering social services and strengthening democracy and governance. For more information visit