"უწყებაში დაწყებული რეფორმები წარმატებით მიმდინარეობს. ჩვენი უმთავრესი პრიორიტეტი სწავლის ხელმისაწვდომობა, ხარისხის ამაღლება, მოთხოვნადი პროფესიების განვითარება და თანამედროვე სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფაა” - განმარტა მინისტრმა და აღნიშნა, რომ ამ მიზნების მისაღწევად არაერთი პროექტი ხორციელდება.
მინისტრმა განსაკუთრებული აქცენტი რამდენიმე მნიშვნელოვან სიახლეზე გააკეთა კერძოდ, წელს პირველად, მიმდინარეობს პროფესიული განათლების ვაუჩერული დაფინანსება, სტუდენტი 1000 ლარიან ვაუჩერს იღებს და თავად ირჩევს კოლეჯს, სადაც სასურველ პროფესიაში გადამზადდება; პირველად ამოქმედდა სტუდენტური დასაქმების პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც 25 000 სტუდენტი არდადეგებზე დასაქმდება და 500 ლარიან ანაზღაურებას მიიღებს; გაზაფხულზე ასევე დაიწყება მოსახლეობის ინგლისურში, კომპიუტერსა და პროფესიულ ორიენტაციაში უფასო გადამზადება.
მომავალი სასწავლო წლისთვის VII-XII კლასებში ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმა დაინერგება და ახალი გრიფირებული სახელმძღვანელოები შეიქმნება, მათი ფასი 10 ლარს არ აღემატება; ფართოდ დაინერგება მრავალკომპონენტიანი E-strategy (ელექტრონული სტრატეგია), გაიხსნება 100 ახალი ,,მომავლის კლასი”, სკოლები ,,ჭკვიანი დაფებით” (smart board) აღიჭურვება;
2012 წელს 60 000-მდე პირველკლასელი და მათი პედაგოგები სახელმწიფოსგან საჩუქრად საქართველოში წარმოებულ კომპიუტერებს მიიღებენ; უფასო სახელმძღვანელოები ყველა სოციალურად დაუცველ მოსწავლეს გადაეცემა.
გრძელდება პროექტი ”ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად”, რომლის ფარგლებში კიდევ 1500 ინგლისურენოვანი მასწავლებელი ჩამოვა; უმაღლესებში სტუდენტებს ბაკალავრის დიპლომის მისაღებად ინგლისური ენის ცოდნის დადასტურება B1, B2 დონეზე მოუწევთ; კიდევ უფრო გაძლიერდება ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლება.
2012 წლის ბიუჯეტში სასკოლო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისთვის 40 მილიონი ლარია გათვალისწინებული, აშენდება 23 ახალი სკოლა; აშენდება მასწავლებლის სახლები ბათუმსა და ზუგდიდში, 3 ახალი პროფესიული სასწავლებელი, 2 ახალი საინფორმაციო ცენტრი, სონის პროფესიული კოლეჯი, ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი ბათუმში და სხვა.
ეს არის არასრული ჩამონათვალი დადეგმილი სიახლეებისა, რომელთან დაკავშირებითაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა ანტიკრიზისული საბჭოს წევრების შეკითხვებსაც უპასუხა და ცალკეულ საკითხებზე განმარტებებიც გააკეთა.

During his talk, the Minister focused on the following initiatives: for the first time, this year, volunteers willing to acquire vocational education will be granted with vouchers in the amount of 1000GEL and opportunity to study at preferred educational institutions; summer job programs will be launched; In the scope of the program, 25,000 students will have a chance to be involved in summer jobs. Their salary will be 500 GEL. Students will be able to choose the job of their interest out of 70 options. Retraining of the population will be undertaken in 15 cities in English, computer and professional skills.
A new national curriculum will be implemented for grades VII-XII starting in the next academic year, and new textbooks will be also developed; the price of these handbooks will be only 10 GEL. New handbooks will stay unchanged for the subsequent 5 years. Children from socially vulnerable families will get them free of charge. E-strategy will be developed; Future Class” (classes with modern technologies) will be opened in 100 schools. The classroom-cabinet will possess unique capabilities. The new technologies that the classroom will be equipped will promote effective learning.
In 2012, 60 000 first graders and their teachers will receive netbooks; Children from socially vulnerable families will get them free of charge.
Instruction in the English language will be further strengthened and 1,500 native English speakers will arrive to Georgia as a part of the educational program “Teach and learn with Georgia.” All students will be required to pass the exam of English Language (levels: B1, B2) in order to receive a BA diploma.
In parallel to contextual alterations, there are infrastructural projects on the agenda as well, which aim to improve school infrastructure with funding in the amount of 40 million GEL: 10 new schools will be built, 4 new vocational educational institutions will be opened in Tbilisi, Ozurgeti, Kobuleti; 3 new IT centers will be opened in Telavi, Zugdidi, Akhaltsikhe in line with Sony professional college.