კონკურსის ფარგლებში დაფინანსდება ერთწლიანი კვლევები ათი სამეცნიერო მიმართულებით. პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს სამეცნიერო მივლინებას შესაბამისი დარგის საზღვარგარეთის წამყვან კვლევით ცენტრებში. თითოეულ გამარჯვებულ პროექტს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 12-დან 15 ათას ლარამდე დააფინანსებს.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია 30 წლამდე მაგისტრს ან დოქტორანტს და 35 წლამდე დოქტორს. გრანტის მაძიებელმა საკონკურსო განაცხადი მიმდინარე წლის 12 ივლისამდე შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ვებ-გვერდზე www. rustaveli.org.ge უნდა წარადგინოს. თითოეულ საკონკურსო პროექტს ორი დამოუკიდებელი ექსპერტი წინასწარ დადგენილი კრიტერიუმებით შეაფასებს.
მეცნიერებაში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვა, აღზრდა და მათი პროფესიული წინსვლის ხელშეწყობა საქართველოში მეცნიერების განვითარების ერთერთი უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამოცხადებული პრეზიდენტის გრანტები ახალგაზრდა მეცნიერთათვის. ეს კონკურსი ჩვენი ახალგაზრდა მკვლევარების წარმატებული სამეცნიერო კარიერის ერთ-ერთი პირველი ნაბიჯია.

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia Koka Sepherteladze and General Director of Shota Rustaveli National Science Foundation Sulkhan Sisauri held the briefing for the press and announced the contest for the Presidential grant for young scientists. The main purpose of the Grant contest is to activate the scientific potential of Georgia scientists, to attract young scientists and contribute to their participation in international scientific researches.
In the scope of the contest, Ministry of Education and Science of Georgia will allocate up to 15 000 GEL for one year researches in scientific fields. The contest project should involve the scientific missions in foreign research centers.
The contest is open for all interested candidates who hold Masters and PhD degrees. Applications should be submitted online (www.rustaveli.org.ge ) by July 12. The contest projects will be assessed by two independent experts.
Professional development of young scientist is one of the top priorities for the Ministry of Education and Science of Georgia. The contest of the Presidential grant for young scientists also serves this purpose.