ექსპერტთა ჯგუფი ახალ მოდელზე მუშაობას აგვისტოში დაასრულებს. აგვისტოდან დეკემბრამდე კი საქართველოს სკოლებში აპრობაციები ჩატარდება, რითაც ახლადშექმნილი სისტემა ყველა მიმართულებით შემოწმდება, შემუშავდება ტესტების საგამოცდო ვარიანტები, დადგინდება შეფასების კრიტერიუმები.
როგორც ცნობილია, პრეზიდენტის ინიციატივით 2013 წლიდან საქართველოში ახალი საგამოცდო სისტემა დაინერგება. კერძოდ, უმაღლეს სასწავლებლებში ჩასაბარებლად მოსწავლეებს მხოლოდ რვა საატესტატო და ერთი უნარ-ჩვევების გამოცდების ჩაბარება მოუწევთ. ექსპერტთა ჯგუფი ახალ მოდელზე უკვე მუშაობს. დღეს, ახალ საგამოცდო მოდელზე სპეციალურმა კომისიამ დაიწყო მუშაობა.
მინისტრის განცხადებით, განათლების სისტემაში დაგეგმილი ნებისმიერი მნიშვნელოვანი საკითხის განხილვისას, ყურადსაღებია საბჭოს წევრთა თითოეული კომპეტენტური წინადადება. ასეთ სამუშაო შეხვედრებზე გადაწყვეტილებები ხანგრძლივი მსჯელობის გზით მიღწეული შეთანხმების საფუძველზე მიიღება და მასში კომისიის ყველა წევრის მოსაზრებაა გათვალისწინებული.
გრძელვადიანი სტრატეგიული გეგმის შემუშავების მიზნით შექმნილი სპეციალური კომისიის შემადგენლობაში განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროს წარმომადგენლები, საქართველოს წამყვანი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების რექტორები, საჯარო და კერძო სკოლების წარმომადგენლები შედიან. კომისია სამუშაო შეხვედრებს მომავალშიც გააგრძელებს და საზოგადოებას იმ პრიორიტეტებს წარუდგენს, რომელთაც სამინისტრო მომავალი რამდენიმე წლის განმავლობაში ეტაპობრივად განახორციელებს.

Group of experts are expected to complete working on a new model in August. The new model will be tested in schools from August through December in the pilot mode. Versions of examination tests will be worked out along with identification of assessment criterions.
As announced, by the initiative of the president of Georgia, the new examination system will be introduced from 2013. Entrants will have to take school leaving exams in 8 subjects in addition with 1 exam in general abilities to be admitted to the higher educational institution. The group of experts has already been working on the new model. Today a special commission has started working on the new examination model.
Per Minister’s announcement, every sound idea entertained by board members pertaining to any important issue of the education system is significant. On meetings like this decisions are made on the basis of mutual agreement and with consideration of suggestions of each board member.
The Strategic Board is composed of the representatives of the Ministry of Education and Science of Georgia, rectors of the leading higher educational institutions and public and private school representatives. The commission will arrange future meetings with the aim to inform public about priorities identified in long term strategic plan.