„მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს სტიმული, რომ აიმაღლოს პროფესიული დონე. ასევე, აუცილებელია სკოლებში ცოდნის ამაღლება, რათა მოსწავლეებმა გამოცდების ჩაბარება რეპეტიტორების გარეშე შეძლონ.“- განაცხადა პრეზიდენტმა.
მიხეილ სააკაშვილმა მასწავლებელთა სერთიფიცირების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ კვალიფიკაციის ამაღლება და ხელფასების ზრდა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სტიმულია მასწავლებლებისთვის „ ჩვენ გვინდა მასწავლებლის ანაზღაურება იყოს მაღალი“ განაცხადა პრეზიდენტმა.
პრეზიდენტმა გამოცდების ახალ მოდელზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ თავის დროზე ქვეყნის მიღწევა ერთიანი ეროვნული გამოცდები იყო, მაგრამ რეფორმები უნდა გაგრძელდეს და შესაბამისად, უნდა შეიცვალოს გამოცდების ეროვნული ცენტრის ფუნქციონირებაც. მიხეილ სააკაშვილის თქმით ეს ცენტრი 12 თვე უნდა მუშაობდეს და არა წელიწადში ერთი თვე. „გამოცდების ეს ცენტრი უნდა ფუნქციონირებდეს ისე, რომ ყოველთვის იყოს ღია, რომ ყველას შეეძლოს ყოველ თვე ჩაბარება.“- განაცხად პრეზიდენტმა.

“The main focus of the current reforms should be a teacher. The teachers should always have motivation to enhance their professional qualification. Furthermore, the schoolchildren should be able to pass the exams without private tutors”, remarked the President in his speech.
Mr. Mikheil Saakashvili also talked about an importance of teacher certification and increased salaries. Raised salaries are significant factor for the teachers to improve their qualification, highlighted the President.
The President also discussed a new model of the exams and noted that, back several years ago; the unified national exams were important accomplishment. Nevertheless, the reforms should be further continued and the National Examinations Center should be operating all 12 months instead of 1 month a year. The center shall be open for everyone and the schoolchildren should be able take exams every month, stated the President.