საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული სტუდენტთა დასაქმების პროგრამა ”Summer Job”-ი დასრულდა. მიხეილ სააკაშვილმა დღეს ანაკლიაში შეკრებილ პროქტის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა, ყურადღება განათლების ახალ პროგრამებზე გაამახვილა და მათ სამომავლო პერსპექტივებსაც შეეხო.
პროგრამამ ფოტო-კონკურსის „ჩემი პირველი ”Summer Job”-ის გამარჯვებულიც გამოავლინა. ელენე ვარაზი 2 კვირით ლონდონში სასწავლებლად გაემგზავრება. სამინისტროს facebook-ის გვერდზე გამოცხადებულ კონკურსში ყველაზე მეტი, 16 191 „like“-ი თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის სტუდენტის ელენე ვარაზის ფოტომ დაიმსახურა. გამარჯვებული პროგრამის ფარგლებში შ.პ.ს. ოფთალმიჯში, ჯავრიშვილის კლინიკაში–ექთნის თანაშემწედ მუშაობდა. კონკურსი ერთი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და მასში მონაწილეობა 100-ზე მეტმა ფოტომ მიიღო. კონკურსანტებმა საკუთარი საქმიანობის ამსახველი სურათები წარმოადგინეს.
პროგრამა ”Summer Job”-ი საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ზაფხულის არდადეგების პერიოდში 2012 წლის 20 ივლისიდან 20 აგვისტომდე ხორციელდებოდა და მასში საქართველოში ავტორიზებული უნივერსიტეტების სტუდენტები მონაწილეობდნენ. პროექტის ფარგლებში ოცდაოთხი ათასამდე სტუდენტი დასაქმდა და თითოეული მათგანის ხელფასი 500 ლარია. სტუდენტები შეთავაზებული 70-მდე სამუშაო სახეობებიდან სასურველ ერთი ვაკანსიას ირჩევდნენ. დასაქმებული სუდენტები სხვადასხვა მიმართულებით მუშაობდნენ: სანაპირო ზოლის გამწვანება-დასუფთავება, ბიბლიოთეკების დალაგება, გამცილებელი საქართველოს რკინიგზაზე, თანაშემწეებად სამედიცინო დაწესებულებებში, მუზეუმებში, იურიდიულ კომპანიებში, სამშენებლო სამუშაოებზე, ადგილობრივ თვითმმართველობებში, მიმტანებად და ადმინისტრატორებად სასტუმროებსა და კაფე-ბარებში და სხვ. პროექტი მიზნად ისახავდა სტუდენტებისთვის კვალიფიკაციის ამაღლებასა და გამოცდილების მიღებას იმ სფეროში, რომელშიც მათ მომავალში დასაქმება სურთ. გარდა ამისა გამომუშავებული თანხა მათ საშუალებას აძლევს საკუთარი სწავლა დააფინანსონ ან გამოიყენონ ის შემეცნების, მოგზაურობის, დასვენებისათვის და ა.შ.
ამგვარი პრაქტიკა დანერგილია და წარმატებით ხორციელდება დასავლეთის წამყვან ქვეყნებში. საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტში სულ 17 სახელმწიფო და 106 კერძო კომპანია მონაწილეობდა.

Elene Varazi was announced as the winner of a photo competition within the program and she now has the opportunity to take a 2-week course of study in London. From the State Medical University, the student whose photo received the most number of “likes” (16191) on the Ministry’s Facebook page was awarded with employment at the Optalmiji Medical Clinic as an assistant nurse. The competition lasted for one month, included 100 participants, and was set to the theme of “personal activities.”
The Summer Job program was held from July 20th to August 20th throughout Georgia. Vocational and bachelors students of all authorized higher education institutions of Georgia were able to take part. In total, approximately 24,000 students obtained employment while receiving a salary of 500 GEL.
Participants were presented with 20 different categories of employment from which to choose one. Examples include landscaping, library and seaside clean ups, railway conductors, medical assistants, work in museums and legal offices, construction, local municipalities, waiters and waitresses, administration in hotels and cafes, etc.
The program aims to enhance students’ qualifications and further develop their capabilities within specific fields of employment and interest. Additionally, the earned income they receive will aid them in funding their own education or enable them to save for travel, vacations, etc. Similar programs are successfully conducted by much of the Western world. This program included participation from seventeen different governmental organizations and 106 private companies.