საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრების დონეზე რეორგანიზაციას განახორციელებს. ამ სიახლესთან დაკავშირებით დღეს, მინისტრის მოადგილემ ალუდა გოგლიჩიძემ ბრიფინგი გამართა.
ალუდა გოგლიჩიძის განცხადებით, ზოგად განათლებაში ყველაზე სტრატეგიულ პრიორიტეტად სამინისტრო სკოლაში ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომობას მიიჩნევს. ამ პრიორიტეტიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია სისტემაში ამოქმედდეს სწავლა-სწავლების პროცესის ხარისხის მონიტორინგისა და შეფასების სისტემა. სამინისტროს გადაწყვეტილებით, რესურს-ცენტრების ფუნქცია-მოვალეობები შეიცვლება და სწორედ საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრი იქნება ის რგოლი, რომელიც სკოლაში სწავლა-სწავლების პროცესს გაუწევს მონიტორინგს.
ზემოაღნიშნული პრიორიტეტის გათვალისწინებით, გადაიხედება რესურს-ცენტრების დანიშნულება, გამოცხადდება კონკურსი და რესურს-ცენტერები კონკურსის წესით შერჩეული კადრებით დაკომპლექტდება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო კონკურსისათვის მზადების პერიოდში, საზოგადოებას რეგულარულად მიაწვდის ინფორმაციას განხორციელებული ქმედებების თაობაზე და იმ საჭიროებებზე, რაც ამ პერიოდში გამოიკვეთება. ვინაიდან პროცესი იქნება გამჭვირვალე სამინისტრო იმედს გამოთქვამს, რომ მასში ყველა დაინტერესებული მხარე, კომპეტენტური სტრუქტურები და ორგანიზაციები ჩაერთვებიან.

The Ministry of Education and Science of Georgia will start reorganization of Educational Resource Centers. Deputy Minister Mr. Aluda Goglichidze held a briefing on this issue.
Mr. Aluda Goglichidze has mentioned that in general education the top priority for the Ministry is an access to qualitaty education. Thus it is important to implement monitoring and evaluation system which will contribute to educational quality enhancement. According to the decision of the Ministry, functions and responsibilities of the existing resource centers will be changed and they will start to monitor teaching and learning process.
According to the above mentioned priority, purpose of the resource centers will be reviewed, competition will be announced and new staff will be selected. on the basis of the competition.
During the process of preparation for the competition, the Ministry will inform society on it’s activities and needs on a regular basis. The process will be transparent and the Ministry hopes that all competent bodies and organizations will be involved in it.