საგანმანათლებლო რესურსცენტრებისა და საჯარო სკოლების თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების საკითხების შემსწავლელმა კომისიამ სამი პედაგოგის მიმართ პოლიტიკური შეხედულების გამო გათავისუფლების ფაქტი დაადასტურა. ამ ეტაპზე სკოლის დირექტორის მიერ სამივე პედაგოგი უკვე აღდგენილია.
„ძალიან დიდი მადლობა კომისიის ყველა წევრს ჩვენი საქმეების განიხილვისთვის. რომ არ შეცვლილიყო ხელისუფლება ეს კომისია არ შეიქმნებოდა და ჩვენს მიმართ ჩადენილი უკანონობითაც არავინ დაინტერესდებოდა. დიდი მადლობა მინისტრს სამართლიანობის აღდგენისთვის“ - განაცხადა გორის მეორე საჯარო სკოლაში აღდგენილმა პედაგოგმა ეკატერინე ქარელმა.
კომისიამ გადაწყვეტილება მიიღო ასევე სკოლის დირექტორობიდან გათავისუფლებულ შვიდ პირზე. დაადგინა, რომ მათი სამსახურიდან გათავისუფლების ფაქტთან დაკავშირებით არ არსებობს დასაბუთებული ვარაუდი პოლიტიკური მოტივის არსებობის შესახებ. თუმცა, კომისიამ მიიჩნია, რომ მათ გათავისუფლებასთან დაკავშირებით გამოიკვეთა სამართლებრივი დარღვევები და საქმეები შესასწავლად საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაეცემა.
ამ ეტაპზე, მიღებული 830 მომართვიდან კომისიის მიერ 630 განცხადების პირველადი განხილვაა დასრულებული. ამასთან, შემოსულია 105 დამატებითი დოკუმენტაცია.

“We would like to thank every member of the Committee, if not the change of the Government, the Committee wouldn’t have existed. There would be no one to consider the injustice committed towards us. We are grateful to the Minister for restoring justice.”- stated Ekaterine Kareli, a teacher form Gori Public School 2.
The Committee made its decisions regarding the cases of seven school principals dismissed from their positions. According to the Committee, there is no proved evidence of their dismissal on political grounds. Though, certain violations regarding their dismissal were identified. As a result, the cases were passed to the Ministry of Education and Science of Georgia for further review.
Out of 830, initial review of 630 written applications are finished at this stage. 105 additional documentations were submitted to the Ministry.