დირექტორებთან შეხვედრაზე მინისტრი რამდენიმე მნიშვნელოვან თემას, მათ შორის დამამთავრებელი კლასებისათვის სავალდებულო 10 გამოცდას შეეხო, რომლის ჩაბარება ყველა მე-12 კლასელისათვის აუცილებელი იქნება, განურჩევლად იმისა, საჯარო სკოლაში სწავლობს ის თუ კერძოში. ასევე, ეროვნულ სასწავლო გეგმაში შესატან ცვლილებებზე, რომლის მიხედვითაც, სასწავლო მასალის 60% სახელმწიფოს მიერ შედგენილი სავალდებულო სტანდარტით, ხოლო 40% მასწავლებლის ან სკოლის მხრიდან ინდივიდუალურად განისაზღვრება.
შეხვედრაზე მინისტრმა ისაუბრა 5 წლის განმავლობაში კერძო სკოლებისთვის ლიცენზიის ნაცვლად ავტორიზაციის მინიჭებაზე, ფიზკულტურის გაკვეთილების სპორტით ჩანაცვლებაზე, მოსწავლეთა შეფასების ახალ კონპონენტებზე, პედაგოგთა სერტიფიცირებასა და 2010-2011 წლებში განათლების სფეროში დაგეგმილ სხვა სიხლეებზე. დიმიტრი შაშკინმა დირექტორების მხრიდან პრობლემები მოისმინა და მათ შეკითხვებს უპასუხა.
საქართველოში სულ 283 კერძო სკოლაა. აქედან 139 თბილიში მდებარეობს დანარჩენები კი საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებშია განთავსებული. მათგან 13 რუსულ-ქართულეოვანია 4 კი არაქართულენოვანი.

The Minister spoke about important issues such as 10 compulsory exams for the 12th graders of both, public and private schools, as well as the future changes in National Curriculum. According to these changes in the curriculum, the 60% of school materials will be created according to the state standards, while the 40% will be created by teachers or schools according to their choice.
At the meeting the Minister also talked about school authorization process instead of giving license, replacing physical culture with sport lessons, new components of children evaluation process, teachers certification and other innovations planned in the educational system in 2010-2011. Dimitri Shashkini answered teachers’ questions regarding different issues.
Currently there are 283 private schools in Georgia. 138 of these schools are located in Tbilisi and others are placed in different regions. 13 of the private schools are Russian-Georgian and 4 of them are non-Georgian schools.