სოფელ ლამბალოში სკოლის ძველი შენობა 2006 წლიდან აღარ ფუნქციონირებს. მეშვიდე წელია ამ სოფლის 1000-ზე მეტი მოსწავლე ოჯახებში მოწყობილ საკლასო ოთახებში სწავლობენ. სკოლა რამდენიმე ნაქირავებ შენობაშია განთავსებული. სასწავლო ობიექტები ერთმანეთისაგან რამდენიმე კილომეტრითაა დაშორებული. მოსწავლეებს ურთულეს პირობებში უწევთ სწავლა, რაც მათ ჯანმრთელობის მდგომარეობაზეც აისახება.
სკოლის დირექტორის განმარტებით, სადაც დღეს ბავშვებს გაკვეთილები უტარდებათ, ადრე ბოსელი იყო, ხოლო ადმინისტრაციული შენობა სკოლას ნაქირავები აქვს და ყოველწლიურად 30 ათასი ლარი უჯდება. სოფელ ლამბალოს საჯარო სკოლაში ორი სექტორია: ქართული და აზერბაიჯანული. ქართულ სექტორზე მხოლოდ 80 მოსწავლეა, 935 მოსწავლე აზერბაიჯანულენოვანია, 70 პედაგოგიდან 25 მასწავლებელი ქართველია, დანარჩენები კი აზერბაიჯანელები არიან.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, სოფელ ლამბალოში ახალი სკოლა აშენდება. ახალი სკოლის მშენებლობით სოფლის მოსახლეობის დიდი ხნის ოცნება ახდება - მომავალი სასწავლო წლიდან ლამბალოელი მოზარდები თანამედროვე, კომფორტულ შენობაში ისწავლიან.

Old school building in Lambalo has not been functioning since 2006. More than 1000 pupils study in classrooms arranged in families. School is located in several rented buildings some distance away from one another. The pupils are forced to study in harsh conditions, this affects their health.
As School principal stated, the place where pupils have classes today was a cattle-shed before. Administrative building rented by the school costs 30 thousand GEL annually. There are Georgian and Azerbaijani Sectors in Lambalo public school. 80 pupils are on Georgian sector and 935 – on Azerbaijani sector. 25 teachers out of 70 are Georgians and the rest are Azeri.
According to the decision made by the Ministry of Education and Science new school will be built in Lambalo and the pupils will be able to go to modern school.