ლიტერატურული პრემია "ამირანის" დაჯილდოების პირველი საზეიმო ცერემონია მეექვსე საავტორო სკოლაში გაიმართა. კონკურსის მიზანი შემოქმედებითი ნიჭით დაჯილდოებული ახალგაზრდების გამოვლენა, მათი პიროვნული და შემოქმედებითი წინსვლის მხარდაჭერაა. კონკურსში VII-XII კლასის მოსწავლეების ნამუშევრები სამ ნომინაციაში შეფასდა. კერძოდ, "საუკეთესო პოეტური ნაწარმოები", "საუკეთესო პროზაული ნაწარმოები" და "საუკეთესო თარგმანი". სულ 29 ფინალისტი გამოვლინდა. კონკურსში 600-ზე მეტი ავტორის ნამუშევარი იყო წარმოდგენილი საქართველოს ყველა რეგიონიდან, მათ შორის, აფხაზეთიდან.
მეექვსე საავტორო სკოლის ინიციატივით დაარსდა, ქართველი პოეტისა და მთარგმნელის, მეექვსე საავტორო სკოლის დამფუძნებლისა და პედაგოგის, პაკო (ამირან) სვიმონიშვილის სახელობის ლიტერატურული პრემია - "ამირანი". ამირან სვიმონიშვილი 2014 წელს 40 წლის ასაკში გარდაიცვალა.
მოსწავლეთა ნამუშევრებს კომპეტენტურმა ჟიური სრული ანონიმურობის დაცვით განიხილა. ჟიურის წევრები იყვნენ: მწერალი და დრამატურგი - ლაშა თაბუკაშვილი, პოეტი - გაგა ნახუცრიშვილი, პოეტი და მთარგმნელი - ანდრო ბუაჩიძე, გამოცდებისა და შეფასების ეროვნული ცენტრის ექსპერტი - ნინო გორდელაძე, ჟურნალისტი - ეკა ტალახაძე.

By the initiative of №6 authorial school, literary prize of Georgian poet and translator, founder of №6 authorial school and teacher, Pako (Amiran) Svimonoshvili was established – the prize “Amirani”. Amiran Svimonishvili was died in 2014, at the age of 40.
The works of the pupils were examined by the competent jury with all anonymity. The members of jury were: writer and dramatist – Lasha Tabukashvili, poet – Gaga Nakhutsrishvili, poet and translator – Andro Buachidze, expert of National Assessment and Examinations Center – Nino Gordeladze, journalist – Eka Talakhadze.
Works of Finalists of the competition and also, of best authors will be printed and published in the form of almanac. The competition was announced in October 2014.
The organizers of the competition held informational meetings in almost all regions of Georgia and gave information about conditions and terms of the competition to the participants.