პირველ რიგში აღსანიშნავია, რომ პროფესიულ განათლებას საქართველოში სახელმწიფო სრულად აფინანსებს. თანამედროვე სტანდარტების კოლეჯებში ასაკის შეუზღუდავად ყველა მსურველს შეუძლია დაეუფლოს შრომის ბაზარზე მოთხოვნად ნებისმიერ პროფესიას და დასაქმდეს. იმისათვის, რომ სწავლების ხარისხი იყოს მაღალი და შესაბამისი ევროპულ სტანდარტებთან შეიცვალა მიდგომები, საკანონმდებლო ბაზა, გადაიხედა და დაიხვეწა პროგრამები. ახალი სტრატეგიის ფარგლებში აუცილებელი გახდა შესაბამისი სასწავლო გარემოს უზრუნველყოფა, რაც არსებული კოლეჯების რეაბილიტაციას და მათ მაღალი ტექნოლოგიებით აღჭურვას გულისხმობს. მნიშვნელოვანია, რომ რეაბილიტაციის პროცესში მიმდინარეობს შენობების ადაპტაცია ინკლუზიური პროფესიული განათლების სრულფასოვნად განხორციელებისათვის.
2013–2015 წლებში სრული სარეაბილიტაციო სამუშაოები განხორციელდა 9 პროფესიულ სასწავლებელში (5 607 772 ლ); ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 8 პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებას (1 977 189ლ); აშენდა – 1 საერთო საცხოვრებელი და 1 სასწავლო კორპუსი (3 472 950ლ);
2015 წელს 14 მილიონი ლარის ინფრასტრუქტურული პროექტები განხორციელდება საქართველოს მასშტაბით არსებულ სახელმწიფო კოლეჯებში, (მათ შორის ორ ახლადდაფუძნებულ სასწავლებელში) ფილიალებსა და პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების განმახორციელებელ უმაღლეს სასწავლებლებში – იგულისხმება საპროექტო, სარეაბილიტაციო, სამშენებლო და შშმ პირთათვის შენობების ადაპტირებითი სამუშაობი, ასევე სახელოსნოების გამართვა, აღჭურვა და სამრეწველო ინოვაციური ლაბორატორიების მოწყობა.
პროფესიული სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებისა და მოდულური პროგრამების დანერგვის მიზნით, პროფესიული პროგრამების განმახორციელებელი 26 დაწესებულებისთვის თანამედროვე აღჭურვილობის შესაძენად 2 637 321 ლარი დაიხარჯება.
პროფესიულ განათლებაში მიმდინარე პროცესებმა მნიშვნელოვნად გაზარდა ამ სფეროთი საზოგადოების დაინტერესება, ამას მოწმობს პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რაოდენობა და მათი დასაქმების მაჩვენებელი.

First of all, it should be noted that vocational education is fully funded by the state of Georgia. In Modern standards colleges besides limitation everyone can be trained in any profession and get employed in the labor market. In order to achieve a high quality of teaching and the relevant European standards have changed attitudes, the legal framework has been revised and the programs were improved. In frame of the new strategy it was necessary to ensure appropriate learning environment, which means to rehabilitate the colleges and to equip them with the high technologies. It is important that the process of rehabilitation of buildings are being adapted to accomplish the implementation of inclusive education.
Professional education and vocational training institutions to improve the geographical availability of the professional education and to strengthen its network in order, established new branches of colleges.
In 2013-2015 were entirely reconstructed 9 vocational school (5 607 772 GEL); were partially rehabilitated 8 vocational educational institution (1 977 189 GEL); were Built - 1 school and 1 dormitory building (3 472 950 GEL);
In 2015, 14 million worth of infrastructure projects will be implemented across the state colleges (Including the two newly established institution) branches and vocational educational programs in higher education institutions. The project involves the rehabilitation works and construction of adapted buildings for people with disabilities. Workshops will also be held to equip laboratories and industrial innovative arrangement. In order to improve Vocational training and the quality of modular programs for the professional programs provider institution 26 2 637 321 will be spent to purchase modern equipment.
The ongoing processes in this sphere significantly increased public interest on the issue, the evidence points that it increased number of people willing to get vocational education and their employment rate.