საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო იმისათვის, რომ სწავლების ხარისხი იყოს მაღალი და შესაბამისი ევროპულ სტანდარტებთან, უმაღლეს სასწავლებლებსა და სამეცნიერო-კვლევით დაწესებულებებში სარეაბილიტაციო და აღჭურვით სამუშაოებს აფინანსებს. ბევრ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში უკვე დასრულებულია რამდენიმეტაპიანი, ძვირადღირებული აღდგენითი სამუშაოები, ნაწილი აღიჭურვა თანამედროვე ლაბორატორიებითა და უნიკალური საკვლევი დანადგარებით. პროცესი შეუქცევადია და მომავალშიც გაგრძელდება.
სარეაბილიტაციო სამუშაოები განხორციელდა ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარული და მემბრანული ტექნოლოგიების ინსტიტუტში, რომლის ღირებულებამ 461707.02 ლარი შეადგინა. აღნიშნული ინსტიტუტი სამი სამეცნიერო განყოფილებისა და 15 სამეცნიერო-კვლევითი ლაბორატორიისაგან შედგება და ერთადერთია საქართველოში.
ერთ დროს ყველაზე ძლიერი და მნიშვნელოვანი კვლევითი დაწესებულების ინფრასტრუქტურა უმძიმეს მდგომარეობაში იყო, მოშლილი იყო ყველა კომუნიკაცია, არასათანადო პირობების გამო ინსტიტუტი სრულფასოვნად ვერ ფუნქციონირებდა. ამ ეტაპზე შენობა სრულად რეაბილიტირებულია და მალე მოხდება მისი ახალი ტექნიკით აღჭურვა. გაწეული სამუშაოები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან ერთად დაათვალიერა.

The ministry of Education and Science of Georgia finances rehabilitation and equipping works. The aim of this project is to increase the quality of higher education and conform to European standards. In some higher educational institutions several stages expensive rehabilitation works have already been carried out. Some part was equipped with modern laboratories and unique research devices. The process is inconvertible and is planned to be continued.
Rehabilitation works were carried out at the institute of Batumi Shota Rustaveli State University of Agricultural and Membrane, where 461707.02 GEL was spent. Mentioned institute consists of three science sections and holds 15 scientific research laboratories. It should be said that it is the only one throughout the country.
Infrastructure of one of the biggest and strongest institutions was in a very hard conditions, all communication was destroyed, because the improper conditions, it was impossible for the university to work appropriately. For now, the building is entirely rehabilitated and the equipment will be provided very soon. The minister of Education and Science of Georgia accompanied with the Minister of Education, Culture and Sport visited the place.