ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს პროფესიული განათლების პროექტის საგრანტო კონკურსის მეორე ეტაპზე გადასულ ნახევარფინალისტებთან შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრა ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი-საქართველოს აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ გახსნა. მოწვეულ სტუმრებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორმა კატერინ კლემენტიმ მიმართეს.
პროფესიული განათლების განვითარების საგრანტო კონკურსის მიზანია შრომის ბაზრის მოთხოვნის შესაბამისი ახალი პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამების შექმნასთან ან არსებული პროგრამების განახლებასთან დაკავშირებული წინადადებების დაფინანსება საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და ტექნოლოგიების, სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის სექტორებში.
საგრანტო კონკურსის სრული ბიუჯეტია 12 მილიონი აშშ დოლარი. თითოეული გრანტის მოცულობა შესაძლოა იყოს 300,000 აშშ დოლარიდან 3 მილიონ აშშ დოლარამდე.
საგრანტო კონკურსის პირველ ეტაპზე 70 განაცხადი შემოვიდა. აქედან დამოუკიდებელი შეფასების კომისიისა და საერთაშორისო ექსპერტების მიერ 2015 წლის ოქტომბერში მოხდა შემოსული განაცხადების განიხილვა და შეფასება. კომისიამ გამოავლინა 29 ნახევარფინალისტი განმცხადებელი.
ძირითადად, განაცხადები წარმოადგინეს საგანმანათლებლო სექტორის (53%), კერძო სექტორისა (23%) და არასამთავრობო ორგანიზაციების/ასოციაციების წარმომადგენლებმა (26%). განაცხადების უმეტესობა, 26% და 23% წარმოდგენილია სოფლის მეურნეობისა და ტურიზმის სექტორში, მას მოსდევს საინჟინრო (20%), საინფორმაციო ტექნოლოგიები (13%), ტექნოლოგიური (11%) და საბუნებისმეტყველო (7%) სექტორი.

A meeting was held with semi-finalists, who passed second stage of grant contest of Vocational Education Project initiated by the Millennium Challenge Account – Georgia.The Executive Manager of Millennium Challenge Account – Georgia Magda Magradze opened the event. The first Deputy Minister of Education and Science of Georgia Ketevan Natriashvili and the Executive Manager of Millennium Challenge Corporation – Georgia Catherine Klement addressed the guests.
The goal of the grant contest of vocational education’s promotion is to develop new educational programs relevant to requirements of market labor or to finance proposals of updating present programs in sectors of science, engineering, technologies, agriculture and tourism.
A full budget of the grant contest is 12 million US dollars. Each grant cost can be from 300,000 US dollars up to 3 million US dollars.
During the first stage of grant contest, 70 applications have been received. In October 2015, the commission of independent evaluation and international experts discussed and evaluated the received application. The Commission has identified 29 semi-finalist applicants.
Basically, the applications were presented by representatives of the education sector (53%), private sector (23%) and non-governmental organizations / associations (26%). Most of the applications, 26% and 23% are the agriculture and tourism sectors, followed by engineering (20%), information technology (13%), technology (11%) and natural sciences (7%) sectors.