საპილოტე პროექტის ფარგლებში, ეფექტიანობის აუდიტი ჩატარდება მაღალი რისკებისა და საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე პროგრამაზე. ეფექტიანობის აუდიტი განხორციელდება საერთაშორისო სტანდარტის (ISAI 3000), საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკისა და საქართველოს ეროვნული კანონმდებლობის შესაბამისად. პროცესს გაუძღვება მოწვეული საერთაშორისო ექსპერტი ნიჰად ნაკაში, რომელიც ამჯერად საქართველოში იმყოფება.
აუდიტის მიზანია დაადგინოს პროგრამის განხორციელებისთვის ხდება თუ არა პროგრამის მასშტაბის შესაბამისი რესურსების მობილიზება, ასევე შეაფასოს პროგრამაზე მიმართული სახსრები რამდენად ეფექტიანად და ეკონომიურად იქნა გამოყენებული და შედეგად, რამდენად მოხდა დასახული მიზნების მიღწევა.
ეფექტინობის აუდიტი არის ერთ-ერთი ახალი აუდიტის სახე და შიდა აუდიტის სუბიექტებისათვის მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს. შიდა აუდიტის ფუნქციის გაძლიერება მნიშვნელოვანია საჯარო დაწესებულებებისათვის და წარმოადგენს სახელმწიფო ფინანსების მართვის რეფორმის ნაწილს, ხოლო ეფექტიანობის აუდიტის სათანადოდ დანერგვა-განხორციელება პრაქტიკაში, მნიშვნელოვნად გაზრდის საჯარო სექტორის ეკონიმიურ, ეფექტურ და ეფექტიან ფუნქციონირებას.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ასევე მუდმივად ზრუნავს მაღალი კვალიფიკაციის კადრების მოზიდვაზე და უწყებაში დასაქმებული მოხელეების კვალიფიკაციის ამაღლებაზე. შესაბამისად, სამინისტროს დაკვეთით და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს აკადემიის ორგანიზებით, სამინისტროს შიდა აუდიტის 30-მა წარმომადგენელმა წარმატებით გაიარა ,,სპეციალიზებული კურსი შიდა აუდიტის თანამშრომელთათვის.“
აღნიშნული კურსი 5 სასწავლო მოდულისაგან შედგებოდა -სახელმწიფო ბიუჯეტი, სახელმწიფო შესყიდვები, საგადასახადო კანონმდებლობა, საბიუჯეტო ორგანიზაციების აღრიცხვა-ანგარიშგება და ორის ბუღალტერია. კურსის დასრულების შემდეგ, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა გადამზადებულ თანამშრომლებს სერტიფიკატები გადასცა და მომავალი წარმატებები უსურვა. აღსანიშნავია, რომ მონაწილეთა უმეტესობამ ოქროს, ნაწილმა კი, ვერცხლის სერტიფიკატები დაიმასახურა.

Within the pilot project, the effectiveness audit will be carried for high risks and public interest having programs. The process will be guided by invited international expert Nihat Stream, who is in Georgia at that time.
The audit objective is to establish a program for the implementation of the program takes place on the scale of the resources, as well as to evaluate the program on how to generate funds have been used efficiently and economically, and as a result, how the achievement of its goals.
Performance audit is one of the new audits and is a major challenge for internal audits. The internal audit function is essential to strengthen public institutions and is the part of the public finance management reform, The introduction and implementation of proper audit practice, significantly increasing the public sector profitable, efficient and effective operation.
The Ministry of Education and Science also constantly working to attract highly qualified personnel and office employees in qualifying. Accordingly, by the Ministry and the Ministry of Finance organized by the Ministry of Internal Audit 30 representatives have successfully completed the course,, specialized internal audit staff. "
The course consisted of 5 training modules -State budget, government purchases , tax laws, accounting and reporting of budget organizations and two accounting. After completing the course, the First Deputy Minister of Education and Science Ketevan Natriashvili training of employees with certificates and wished them success. It should be noted that most participants in gold and some silver certificates paid.