მასწავლებელთა საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დანერგვა 2015 წლის სექტემბრიდან დაიწყო. პირველი მნიშვნელოვანი ეტაპი თვითშეფასების კითხვარების შევსება იყო, რომლის საფუძველზეც, მასწავლებლებმა პროფესიული თვითშეფასება და ანალიზი განახორციელეს და განვითარების ინდივიდუალური გეგმები მოამზადეს.
სქემის მომდევნო კომპონენტებზე გადასვლამდე, რაც შიდა სასკოლო შეფასებებს გულისხმობს, მნიშვნელოვანია მასწავლებლების მხრიდან უკუკავშირის მიღება ისეთ საკითხებზე როგორიცაა: თუ რამდენად ეფექტური იყო თითოეული მასწავლებლისათვის კითხვარზე მუშაობა, რა იყო მათთვის განსაკუთრებულად რთული, როგორია პრაქტიკოსი ადამიანების რეკომენდაციები თვითშეფასების კითხვარის დახვეწასთან და განვითარებასთან დაკავშირებით.
შეხვედრაზე მინისტრმა კიდევ ერთხელ დააფიქსირა თითოეული პედაგოგისადმი მათი პროფესიული განვითარების პროცესში მხარდაჭერა. აღნიშნა, რომ სქემა სწორედ მათი დახმარებით, მათი უკუკავშირის საფუძველზე უნდა განვითარდეს და დაიხვეწოს.
მასწავლებელთა საქმიანობის დაწყების პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის მიზანი არის მასწავლებლების მრავალმხრივი შეფასება, მათი პროფესიული და კარიერული წინსვლის ხელშეწყობა.

A meeting was held at the Ministry of Education and Science for Tbilisi and Rustavi public school teachers. The meeting aimed to launch the activities for teachers, for their professional development and career advancement. There was a self-assessment questionnaire for teachers with the special emphasis on the analysis.
The introduction of the teachers’ activity, professional development and career advancement schemes, started in September 2015. The first important stage is to fill in the self-assessment questions, and based on that individual development plans are prepared. Before advancing to a further component, it is important for the teachers to get a feedback regarding the matters such as: how effective is for teachers to work on the questionnaire, what was the most difficult part of it, or what is the recommendations from a practical point of view regarding the enhancement and development of the process.
During the meeting, the Minister once again emphasized the support towards each teacher and pointed out that with their help the scheme will be developed and refined. The aim of the teachers professional development scheme is to assist them professionally with a comprehensive self evaluation.