საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო პროფესიული განათლების მიღების მსურველთა რეგისტრაციას აცხადებს! რეგისტრაცია იწარმოებს 28 მარტიდან 10 აპრილის ჩათვლით.
ნებისმიერი ასაკის დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა აქვს, სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, სრული სახელმწიფო დაფინანსებით დაეუფლოს სასურველ პროფესიას ტურიზმის, მშენებლობის, სოფლის მეურნეობის, ტრანსპორტის, ინფორმაციული ტექნოლოგიებისა და სხვა მიმართულებებით. მოთხვნის შემთხვევაში, ხელმისაწვდომი იქნება საღამოს კურსებიც.
სასურველი პროგრამისა და კოლეჯის/უნივერსიტეტის შერჩევა შესაძლებელია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე (www.naec.ge) და პროფესიული განათლების ვებპორტალზე (www.vet.ge).
რეგისტრაციის მსურველმა თან უნდა იქონიოს მხოლოდ პირადობის მოწმობა.
რეგისტრირებულ აპლიკანტს, რეგისტრაციიდან რამდენიმე დღეში, გადაეცემა საგამოცდო ბარათი, რომელზეც დატანილი იქნება ინფორმაცია ტესტირების ადგილისა და თარიღის შესახებ.
ინფორმაცია პროფესიული ტესტირების შესახებ და ასევე ტესტების ნიმუშები განთავსებულია შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე (www.naec.ge).
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირები რეგისტრაციას გადიან, თუმცა ისინი სარგებლობენ ალტერნატიული პროფესიული ტესტირებით, რაც პროფესიის მოსინჯვის გზით, მათთვის პროფესიის შერჩევას გულისხმობს. ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლები ტესტირებას გაივლიან მშობლიურ ენაზე.
(პროფესიული ტესტირება 2013 წლიდან ხორციელდება. 2013-2015 წლებში პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩაირიცხა და 100%-იანი სახელმწიფო დაფინანსება მიიღო 28 000-ზე მეტმა პროფესიულმა სტუდენტმა. მათგან 425 პროფესიული სტუდენტი სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე პირი იყო).

The Ministry of Education and Science of Georgia announces the registration for the vocational education. The registration will be held from March 10 to April 28, 2016.
Any individual with no age restrictions, can choose a fully government funded courses in the fields of tourism, construction, agriculture, transport, IT and other areas.
The desired program and college / university selection and evaluation are available on the website of the National Examination Center (www.naec.ge) and vocational education web portal (www.vet.ge).
Registered applicants shortly after registration, will be given a paper with the printed information about the date and place of testing.
Information about vocational testing and test samples are available at the National Examinations Center website (www.naec.ge).
Registration of persons with special educational needs are available, and are entitled to have an alternative vocational testing. Ethnic minorities will undergo tests in their native languages. The ministry of Education and Science wishes you the best of luck.
(Proficiency testing has been implemented since 2013. Since 2013, there were more than 28,000 vocational students enrolled with a 100% state funding. Additionally, 425 of them were vocational students with special educational needs).