საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის ახალი დირექტორი ჯენერ ედელმანი და ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე გორის მე-5 საჯარო სკოლას ეწვივნენ და ათასწლეულის კომპაქტის ფარგლებში მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნენ.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის საჯარო სკოლების სასწავლო გარემოს გაუმჯობესების პროექტის ფარგლებში, საჯარო სკოლების სასწავლო ბაზის სრული რეაბილიტაცია, საერთო სარგებლობის ობიექტებისა და კომუნიკაციების რეკონსტრუქცია და სკოლების საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით აღჭურვა განხორციელდება. პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მცხეთა–მთიანეთის, შიდა ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში 30-მდე საჯარო სკოლას მოიცავს, ხოლო მომავალი ოთხი წლის მანძილზე 100–მდე საჯარო სკოლის რეაბილიტაცია იგეგმება საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. შესაბამისად, პროექტის შედეგად გაუმჯობესდება სასწავლო გარემო და განათლებისადმი ხელმისაწვდომობა 41 ათასზე მეტი ბენეფიციარისთვის (პირველი სარეაბილიტაციო სეზონი მოიცავს 10 ათასზე მეტ ბენეფიციარს).

First Deputy Minister of Education and Science of Georgia – Ms. Ketevan Natriashvili, together with the new Director of the Millennium Challenge Corporation – Ms. Jenner Edelman and the CEO of Millenium Challenge Account –Ms. Magda Maghradze, visited Gori public school #5 and got acquinted with the renovation process, funded by the Millennium Challenge Compact.
Within the scope of “Improving the learning environment for public schools” project funded by Millennium Challenge Account, a full renovation for the public schools, as well as the reconstruction of the general areas, in conjunction with equipping science laboratories with latest technological machinery will be carried out. The first rehabillitation season comprises of schools in the regions of: Mtskheta-Mtianeti, Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti, which include up to 30 public school. Additionally, for the next four years, there are approximately 100 public schools to be renovated in various regions of Georgia. Consequnetly, the project will improve the learning environment for the local students in conjunction with gaining access to education for more than 41 thousand beneficiaries.