მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პოლიტიკის გაცნობისა და გაზიარების მიზნით, საქართველოში იორდანიის მაღალი რანგის დელეგაცია ჩამოვიდა. დელეგაციას იორდანიის ვიცე-პრემიერი და განათლების მინისტრი მოჰამად თნეიბათი ხელმძღვანელობს. ვიზიტის მხარდაჭერას გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაცია (UNESCO) ახორციელებს. საპატიო სტუმრებს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე და მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი შეხვდნენ.
დელეგაციას ერთი კვირის განმავლობაში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი უმასპინძლებს. ვიზიტის ფარგლებში, ასევე, დაგეგმილია შეხვედრა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან ალექსანდრე ჯეჯელავასთან. სამუშაო შეხვედრები გაიმართება შეფასებისა და გამოცდების ეროვნულ ცენტრში, განათლების ხარისხის განვითარების ცენტრსა და აჭარის განათლების სამინისტროში. იორდანიის განათლების სამინისტრო ოფიციალურ წერილში აღნიშნავს, რომ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების რეფორმების მიმართულებით საქართველო ცნობილია, როგორც ერთ-ერთი გლობალური ლიდერი. „გასულ წლებში საქართველომ გაიარა საკმაოდ დინამიური და ყოვლისმომცველი რეფორმების პროცესი განათლების სფეროში. ეს პროცესი მიმდინარეობდა იორდანიის მსგავს პირობებსა და კონტექსტში, ამდენად ჩვენი სურვილია განხორციელდეს ვიზიტი საქართველოში მიმდინარე რეფორმების გაცნობის მიზნით და დაისახოს სამომავლო თანამშრომლობის გზები ორ ქვეყანას შორის“ - აღნიშნულია ოფიციალურ წერილში.
ვიზიტის მიზანია საქართველოს განათლების რეფორმის პროცესის შესწავლა, საქართველოს განათლების სამინისტროს მიერ, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების მიმართულებით განხორციელებული პოლიტიკური კურსების გაცნობა და შეფასება, აღნიშნული რეფორმების პროცესში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის როლისა და ფუნქციების შესწავლა, ასევე, მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემისა და მისი კომპონენტების გაცნობა.

In order to get acquainted with the Teacher Professional Development Policy a high-ranking delegation arrived in Georgia from Jordan. Jordanian delegation is headed by the Deputy Minister of Education - Mohammad Tneibati. The visit is supported by the United Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO). The honorary guests were met by the Deputy Minister of Education of Science of Georgia – Giorgi Sharvashidze, and the director of the Teacher Professional Development Center – Giorgi Machabeli.
Teacher Professional Development Center will host the delegation’s visit for the duration of one week. During the visit, there is a meeting planned with the Minister of Education and Science – Aleksandre Jejelava. Moreover, business meetings will be held at the National Assessment and Examination Center, the Quality of Education and Development Center, and at the Ministry of Education of Adjara. It is known, that Georgia is amongst global leaders for the teachers’ professional development reforms. “In recent years, Georgia has undergone through a dynamic and comprehensive reforms in the fields of Education. The similar process took place in Jordan under similar circumstances, therefore we wish to visit Georgia and get to know the educational reforms that are taking place, which develops ways for our mutual future cooperation between the two countries.” – said in the official letter.
The visit aims to study the educational reforms and its processes in Georgia, as well as its evaluation. In addition, the delegation assess the current reforms in the Teacher Professional Development Center and studies its function: including the career advancement, various components, teacher’s activities and their professional development.