ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში იულიხის კვლევითი ცენტრისა და თსუ-ს ფუნდამენტურ მეცნიერებებში ერთობლივი მე-7 ქართულ-გერმანული სკოლა-სემინარის ფარგლებში პირველი, ე.წ. სმარტ-ლაბის (SMART|EDM_Lab) დაფუძნების ხელშეკრულებას მოეწერა ხელი.
ღონისძიებას ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი, პროფესორი დარეჯან თვალთვაძე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე, იულიხის კვლევითი ცენტრის დირექტორთა საბჭოს წევრი, პროფესორი სებასტიან შმიდტი, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის და გერმანიის საელჩოს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
"ქართულ-გერმანული სკოლა-სემინარი ფუნდამენტურ მეცნიერებებში" მეშვიდედ ტარდება, მას საფუძველი 2004 წელს თსუ-ს მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტისა და იულიხის კვლევითი ცენტრის ბირთვული ფიზიკის ინსტიტუტის თანამშრომლობის შედეგად ჩაეყარა. კონფერენცია ორ წელიწადში ერთხელ ტარდება. 2010 წლიდან სკოლა-სემინარს საქართველოს სხვა უნივერსიტეტებიც: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი და საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტი შემოუერთდა.
2014 წელს საიუბილეო ღონისძიება “ქართულ-გერმანული სამეცნიერო ხიდი 10 წლისაა” გაიმართა, სადაც ორ ქვეყანას შორის სამეცნიერო და ტექნოლოგიური თანამშრომლობის მიღწევები შეაჯამეს. 2015 წლის კონფერენციაზე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინიტროსა და იულიხის კვლევით ცენტრს შორის ხელი მოეწერა მემორანდუმს, რომელიც ითვალისწინებს გრძელვადიან სამეცნიერო და საგანმანათლებლო თანამშრომლობის ხელშეწყობას.

A founding treaty was signed today between the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and the Jülich Research Center in regards to the opening the first, so-called Smart Labs (SMART | EDM Lab), under the 7th joint Georgian-German school seminar framework.
The event was attended by the Tbilisi State University current acting rector – Professor Darejan Kvitaishvili, the deputy Minister of Education and Science of Georgia – Giorgi Sharvashidze, a board member of Jülich Research Center – Professor Sebastian Schmidt, as well as the representatives of Shota Rustaveli National Science Foundation and the German Embassy.
“Georgian-German School – Workshop in Fundamental Sciences” is held for the seventh time since its foundation in 2004, based on the cooperation between the two educational institutions – Tbilisi State University High Energy Physics Institute and the Jülich Research Center for Nuclear Physics Institute. Moreover, the conference is held once in every two years. Since 2010, it needs to be mentioned that the school – workshop has managed to attract and eventually join other Georgian universities such as; Georgian Technical University, Ilia State University and the Georgian Agro University.
In 2014, the anniversary of the "Georgian-German scientific bridge is 10 years old" was conducted, where the achievements between the two countries were summed up and celebrated. Furthermore, in 2015, The Ministry of Education and Science of Georgia and the Jülich Research Center has signed a memorandum, which involves a long-term scientific and educational cooperation.
were summed up the achievements of scientific and technological cooperation between the two countries. 2015 Conference of Education and Science Ministry and the Jülich Research Center signed a memorandum on long-term scientific and educational cooperation.