ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ევროპის ლექსიკოგრაფთა ასოციაციის მე-17 საერთაშორისო ლექსიკოგრაფიული კონგრესი გაიხსნა, რომელშიც მსოფლიოს 40 ქვეყანიდან 150 დელეგატი მონაწილეობს. დელეგატთა შორის არიან წამყვანი ლექსიკოგრაფები, გამომცემლები, მკვლევრები, პროგრამისტები და ზოგადად ლექსიკოლოგია-ლექსიკოგრაფიით დაინტერესებული პირები. კონგრესის მონაწილეებს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე მიესალმა.
საერთაშორისო კონგრესზე, მსოფლიოს 40 ენის შესახებ 100 მოხსენება იქნება წარმოდგენილი. კონგრესის პროგრამა მოიცავს საჯარო ლექციებსა და სექციურ სხდომებს სხვადასხვა თემაზე, კომპიუტერული პროგრამების პრეზენტაციას, დისკუსიას მრგვალ მაგიდასთან, სპეციალიზებულ სემინარებს კონგრესის წინა პერიოდში, წიგნებისა და კომპიუტერული პროგრამების გამოფენას, აგრეთვე, კულტურულ პროგრამას კონგრესის მონაწილეთათვის.
კონგრესზე საჯარო ლექციებს წაიკითხავენ ცნობილი ევროპელი მეცნიერები, პატრიკ ჰენქსი (დიდი ბრიტანეთი), რობერტ ილსონი (დიდი ბრიტანეთი), იოსტ გიპერტი (გერმანია), ჯეფრი უილიამსი (საფრანგეთი), პიუს ტენ ჰაკენი (ავსტრია). მრგვალი მაგიდის მოდერატორი იქნება ტიერი ფონტენელი (ბელგია, ევროპის კავშირის დაწესებულებათა მთარგმნელობითი ცენტრის ხელმძღვანელი).
თბილისის კონგრესის დევიზია „ლექსიკოგრაფია და ლინგვისტური მრავალფეროვნება,“ რაც მიუთითებს კონგრესის ერთ-ერთ უმთავრეს მიზანს, კერძოდ ლექსიკოგრაფიის მნიშვნელობის წარმოჩენას ლინგვისტური მრავალფეროვნების შესანარჩუნებლად. კონგრესის დევიზს კარგად ესადაგება ოქსფორდის უნივერსიტეტის ახალი პროექტი - ოქსფორდის მსოფლიო ენები, რომლის პრეზენტაცია სწორედ კონგრესის გახსნის დღეს გაიმართება თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.
ლექსიკოგრაფია, ლექსიკონები მჭიდროდაა დაკავშირებული ენასთან, რომელიც გადამწყვეტ როლს ასრულებს ამა თუ იმ ხალხის იდენტობისა და კულტურის განსაზღვრაში. ეროვნული თვითმყოფადობის ჩამოყალიბებასა და შენარჩუნებაში ენას ცენტრალური როლი ეკუთვნის, ხოლო ლექსიკონი წარმოადგენს უმთავრეს ინსტრუმენტს ამ იდენტობის შესაცნობად და წარმოსაჩენად. ლექსიკონები ქვეყანაში ენობრივი პოლიტიკის გატარების მძლავრი ინსტრუმენტია.
ევროპის ლექსიკოგრაფთა ასოციაცია გასული საუკუნის 80-იან წლებში შეიქმნა. იგი წამყვანმა ევროპელმა ლექსიკოგრაფებმა და ლინგვისტებმა დააფუძნეს და შექმნეს საერთაშორისო კონგრესის შთამბეჭდავი მოდელი, რომელიც ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ იმართება და მაღალი სამეცნიერო დონით გამოირჩევა. 16 კონგრესი ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში ჩატარდა, საქართველო კი არის ევროკავშირის პირველი არაწევრი ქვეყანა, სადაც ასოციაციის მე-17 საერთაშორისო კონგრესი გაიმართება.
ევროპის ლექსიკოგრაფთა ასოციაციის მე-17 საერთაშორისო კონგრესის მუშაობა 5 დღეს გაგრძელდება და 10 სექტემბერს დასრულდება.

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University hosts the 17th International Congress of European Lexicography, which involves a total of 150 delegates from 40 countries. Amongst the delegates, there are leading lexicographers, publishers, researchers, programmers and general lexicology-lexicography enthusiasts. The Congress participants were welcomed by the deputy Ministry of Education and Science of Georgia – Giorgi Sharvashidze.
Moreover, there were 100 reports presented regarding the 40 world languages during the International Congress. The program entails public lecturees, sectional sessions on various topics, computer software presentations, discussions at the round table, specialized workshops, an exhibition of books and computer software, as well as the cultural program for the congress participants.
Additionally, famous European scientists will give public lectures during the International Congress such as; Patrick Hanks (UK), Robert Ilson (UK, Gippert Jost (Germany), Jeffrey Williams (France), and Pius Ten Haken (Austia). Also, the roundtable will be moderated by Thierry Fontenelle (Belgium).
The Congress motto - "lexicography and linguistic diversity," refers to one of the main objectives of the Congress, which is the display of lexicography to preserve the linguistic diversity. The motto fits well with the newest University of Oxford project– Oxford World Languages, which will be presented on the opening day of the Congress in Tbilisi State University.
Lexicography dictionaries are closely related with the language, which plays a vital role in determining the identity and culture of certain people. Language plays a certain role in the formation and the maintenaance of National identity, and the dictionary is the key tool for understanding it. The dictionaries are a powerful language policy tools.
The European Association of Lexicography was founded in the 80s of the last century. It was created by the leading European lexicographers and linguists, who formed the impressive model of the international congress, held once every two years and is distinguished by its high scientific level. The congress was held in 16 different European countries, and Georgia is the first non-EU country, where the 17th International congress will be held.