კომპიუტერებით ის მოსწავლეები საჩუქრდებიან, რომლებმაც საბაზო საფეხური წარჩინებით დაამთავრეს. მოსწავლეთა მოტივაციის გაზრდის მიზნით, პროექტი წლების განმავლობაში წარმატებით ხორციელდება და ყოველწლიურად იზრდება დაჯილდოებულ მოსწავლეთა რიცხვიც. პროგრამა მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს მოსწავლეთა წახალისებასა და მოტივაციის ამაღლებას.
2016 წელს, პროგრამის ბენეფიციარებად განისაზღვრნენ საჯარო სკოლის მოსწავლეები, რომლებმაც 2015-2016 სასწავლო წელს საბაზო საფეხური (მე-7, მე-8 და მე-9 კლასები) დაასრულეს და მათი საფეხურის ნიშანია 10 ქულა (დამრგვალების გარეშე).
თბილისის მასშტაბით სულ 448 (გასულ წელს 356) მეთეკლასელი დასაჩუქრდება, საქართველოს მასშტაბით კი, 2470 (გასულ წელს 1970).

240 successful students of Isani-Samgori and Vake-Saburtalo public school have been awarded with a personal computer.
The computers are awarded to the students who have successfully completed the base stage. In order to increase the student’s motivation, the project has been conducting during several years, and consequently the number of award recipients are increasing every year. The program contributes to the increase in students’ motivation and encouragement.
In 2016, the program beneficiaries were defined as students who have successfully completed the base level of 2015-2016 (7th, 8th and 9th grade) and the level overall grade is 10 (without rounding)
A total of 448 students have been awarded this year (356 last year) in Tbilisi, where as a total of 2470 students were given gifts across Georgia. (1970 last year)